Създават Център за спешна медицинска помощ по въздух. Това става ясно от проект на постановление на Министерски съвет, предложен от служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и публикуван за обществено обсъждане.
Центърът ще оказва спешна медицинска помощ на заболели и пострадали лица на местопроизшествието и по време на транспортирането; ще осигурява медицински специалист или екип при извършване на въздушен транспорт на донори на органи и на органи, предназначени за трансплантация, кръв и кръвни съставки, при необходимост от придружаване; ще осигурява медицински специалист или екип при извършване на въздушен транспорт за нуждите на Министерството на здравеопазването, при необходимост от придружаване; ще координира дейностите по предоставяне на транспорт по въздух, както и при възникнала нужда от специализиран въздушен транспорт чрез междуструктурна комуникация с Държавния авиационен оператор, центровете за спешна медицинска помощ, лечебните заведения, структурите на Министерството на вътрешните работи, регионалните здравни инспекции, Министерството на здравеопазването и други държавни институции и ще осъществява обучение на специализанти по спешна медицина и продължителна квалификация като база за обучение.
С цел трайно и устойчиво решаване на въпроса за осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ, организирана от държавата, на Държавния авиационен оператор е възложено да осигури транспорта, а именно - полетите за осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ. С възлагането на дейността на Държавния авиационен оператор се гарантира много по-лесно и безпроблемно взаимодействието с другите ангажирани в дейността държавни служби - тези на Министерството на здравеопазването, Министерството на транспорта и съобщенията, на Министерството на вътрешните работи и на други.
В задълженията на министъра на здравеопазването влиза да осигури екипите от квалифицирани медицински специалисти, като за сформирането на новия център са нужди 68 медици. Това включва стационарни диспечерски екипи в координационната централа и мобилни спешни екипи, съставени от реанимационни екипи; лекарски екипи; долекарски екипи и домедицински екипи.
Центърът за спешна медицинска помощ по въздух ще включва в структурата си 4 бази – в София, Долна Митрополия, Варна и Безмер, за които ще са необходими допълнителни средства в размер на 8 500 000 лв., в т. ч. средства за персонал в размер 6 800 000 /шест милиона и осемстотин хиляди/ лева за годишното обезпечаването на възнагражденията на служителите.
С постановлението се отправя и искане за увеличаването на щатната численост на МЗ, в частност на центровете за спешна медицинска помощ, поради необходимостта от разкриване на филиал за спешна медицинска помощ в гр. Сърница към ЦСМП-Пазарджик и в Приморско към ЦСМП-Бургас. Към момента за осигуряване на спешната помощ по южното Черноморие са разкрити филиали за спешна медицинска помощ в Царево и Созопол. Във филиала в Приморско са нужни два екипа – един мобилен и един стационарен, за осъществяване на 24/7 режим на работа. Във всеки екип е необходимо да се включат по 12 души медицински персонал, както и 2-ма санитари – общо 26 щатни бройки.
За филиала в Сърница са необходими 18 души медицински персонал, както и 2-ма санитари – общо 20 щатни бройки. Необходимите средства са - 654 200 лв. за ЦСМП-Пазарджик и 967 100 лв. за ЦСМП-Бургас или общо 1 621 300 лв.
С проекта на постановление на МС може да се запознаете тук, а с доклада на министъра - тук.
Коментари по темата
Няма ли да го дадете на пианицата Гелев? Друго ако не, то поне ще се ремонтират постоянно, дори и без да са летели.....