Заради много влажната пролет и последвалите много високи температури у нас има ръст на лаймска болест и марсилска треска. В момент заболяемостта е с 20-30% по-висока в сравнение с мината година. Това обяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред bTV. „На много места се е задържала вода и в комбинация с много високите температури се получават идеалните условия за развитие на комари. Кърлежите също обичат богатата зеленина, богатата растителност. В момента има 100 души болни от лаймска болест и 70-80 от марсилска треска, въпреки че сме едва в началото на сезона“, каза той.
Д-р Кунчев заяви, че в България има условия за пренос на вируса Зика. „След като вече има 750-760 случая, внесени в Европа, ще има и в България. Това не е толкова страшно, защото в 70% от случаите човек даже няма да разбере, че е заразен с вируса, толкова леко протича. Или няма симптоми изобщо, или е като летен грип. Опасното при Зика е досегът с бременни жени и то в началото на бременността“, каза той.
Главният държавен здравен инспектор обаче припомни, че комарите освен Зика и марсилска треска пренасят и други болести, като западнонилски енцефалит и - въпреки че няма отношение към човешкото здраве – нодуларен дерматит. „Надяваме се, че това, което ветеринарните органи правят в общините като обработка и дезинфекции, ще помогне донякъде и за болести, които касаят човека“, каза д-р Кунчев.
Относно летните вируси д-р Кунчев препоръча да се спазва добра лична хигиена, както и хората да внимават, когато купуват храна от улицата. „За да сме устойчиви на вирусите на първо място е много добрата лична хигиена, особено на плажа и на излет. Второ – да оглеждаме тялото си и на децата след връщане у дома дори от парка, защото кърлежи има навсякъде. Нужно е да се използват репеленти и да се избягва носенето на къси ръкави там, където могат да ни ухапят комарите, особено в най-активното им време - 18-20 часа“, посъветва той.
Коментари по темата