burevestnik.bg - Мобилна версия


100% реимбурсация на кардиовертер дефибрилатори искат специалисти

100% реимбурсация на кардиовертер дефибрилатори искат специалисти

3 млн. годишно са случаите на внезапна сърдечна смърт, като само 1% от хората оживяват, ако не получат адекватно лечение в рамките на първия час. В САЩ случаите са 500 000 на година, като преживяемостта е 5%, а в Европа – 450 000, със същата преживяемост. В България средно случаите на пациенти, преживели внезапна сърдечна смърт, са 300 на година. Данните съобщи доц. Ивайло Кожухаров от Националната кардиологична болница на пресконференция, посветена на внезапната сърдечна смърт.

„Само един от десет пациенти с този проблем успява да стигне жив до болница. Пациентите се делят на две групи. Високорискови, които вече са преживели сърдечен арест, но са имали щастието да останат живи. За тях вероятността да загинат в близките две години е от порядъка на 15-20%. Втората група са такива, при които има сериозни рискови фактори като камерна аритмия, камерна тахикардия, камерно мъждене, но не са имали събитие, свързано с изява на животозастрашаваща аритмия. Поставянето на имплантируем кардиовертер дефибрилатор би увеличило продължителността им на живот, а и не би струвало скъпо на здравната система“, каза д-р Васил Трайков, председател на Сдружението по кардиостимулация и електрофизиология.

Според представените от интервеционалния кардиолог доц. Васил Вълчев данни от американската здравна система за имплантируем кардиовертер дефибрилатор в САЩ годишно се дават 2,3 млн. долара, докато поставянето на стентове струва 8-9 млн. долара.

Изследванията показват, че терапията с имплантируемия кардиовертер дефибрилатор е по-успешна от медикаментозната превенция (особено при пациенти, които вече са преживели внезапна сърдечна смърт) и намалява ритъмната и обща сърдечна смъртност с 30-40%. България обаче е единствената страна в Европа, която не реимбурсира на 100% медицинското изделие. Имплантируемия кардиовертер дефибрилатор е безплатен за пациентите дори в страни като Сърбия, Македония и Албания. В момента на пациентите у нас се налага да доплащат между 4000 и 7000 лв. за поставяне на устройството.

„Животът на устройството е 200 терапии, които се провеждат средно за 5 години в зависимост от индивидуалното състояние на пациента, а след това то трябва да бъде сменено. Това поставя пациентите в още по-затруднено положение да търсят пари на всеки пет години. За пълна реимбурсация са нужни 1,2 млн. лв., а само за качването на нивото – 500 000 лв.“, каза д-р Трайков.

Миналата година имплантираните пациенти са 132-ма души. За сравнение броят на устройствата, които се имплантират годишно в Сърбия, е 586. В Европа средно имплантираните са 97 на един милион.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wtME

User Avatar UK doctor 19.01.2018 01:46:32

Сигурен съм, че когато устройството започне да се реимбурсира броят на болните рязко ще се увеличи.

Още от Новини