burevestnik.bg - Мобилна версия


БЛС и младите лекари поискаха от МЗ промени в Наредбата за специализациите

Наредбата за придобиване на специалност да бъда коригирана в най-кратки срокове, обеща Жени Начева

БЛС и младите лекари поискаха от МЗ промени в Наредбата за специализациите

Лекари специализанти и завършващи студенти по медицина, заедно с Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, зам.-председателят д-р Николай Брънзалов и членът на УС д-р Нели Нешева, се срещнаха днес със зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева по повод новата Наредба за придобиване на специалност, съобщиха от съсловната организация. 

Младите лекари и Лекарския съюз се обявиха против промените в Наредбата, предвиждащи специализиращите на държавна издръжка млади лекари да бъдат служебно разпределяни след приключването на специализацията в посочени от МЗ лечебни заведения, а в случай, че специализантът не изпълни задължението си, той да трябва да връща заплатите, получените по време на специализацията.

На срещата, инициирана от БЛС, бяха представени следните предложения за промени в новата Наредба за придобиване на специалност:  

1. Отпадане на служебното разпределение от МЗ в избрани от ведомството лечебни заведения и правото на свободен избор на младите лекари къде да специализират да не бъде нарушавано. Вместо това за финансираните от МЗ специализации да бъде обявено къде в страната и за кои специалности има недостиг на кадри и всеки специализант да може да избира дали и с коя болница да сключи договор.

2. Специализантите, кандидатстващи за финансираните от МЗ специалности, да знаят предварително къде и при какви условия ще работят след като завършат. Това да се гарантира с предварителното подписване на договор, който да дава яснота на младите медици. Този договор ще бъде и основанието болницата да бъде подпомогната от МЗ, но при ясен регламент.

3. Да бъде запазен и съществуващият механизъм за специализация: разкриване на места за специализанти от лечебните заведения. Всяка болница да има възможност да обяви конкурс за специализанти и да наеме на трудов договор необходимата за лечебното заведения бройка млади лекари по съответните специалности.

4. Ясно и прозрачно провеждане на конкурсите за назначаване на специализанти, унифициране, както на конкурсите (като критерии), така и на документите за кандидатстване. И още – при разкриването на конкурс от определена болница за специализация по дадени специалности уведомлението на платформата на МЗ да става заедно с разкриването на конкурса. (премахване на съществуващия към този момент 14 дневен срок).

5. Кандидатстването за субсидираните дефицитни специалности от страна на МЗ да става по вече унифицирания начин.

Всички предложения, направени от БЛС и младите лекари, бяха принципно приети, а зам.-министър Жени Начева пое ангажимент те да бъдат представени на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и Наредбата за придобиване на специалност да бъда коригирана в най-кратки срокове.

Жени Начева обясни, че новата Наредба и към този момент не предвижда служебно разпределение в конкретни лечебни заведения за финансираните от МЗ и че става въпрос за недостатъчно ясно формулиран текст на Наредбата. Зам.-министър Начева увери, че правото на свободен избор къде да специализират младите лекари няма да бъде засегнато. И добави, че към момента МЗ събира данни от Регионалните здравни инспекции за това къде в страната и какви специалисти са необходими.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y5c@

User Avatar Гост 14.08.2019 23:38:23

Абе това не е наредба за взимане на специалност, т.е. ударението да е съвременно обучение в най-добри условия, а наредба за това, как МЗ си търси нископлатени работници за запълване на пробойни по отдалечени райони.

User Avatar Гост 14.08.2019 14:20:41

Пример от живота: Взел специалност през 2019, междувременно учил здравен мениджмънт и в момента пише "дисертация". Това е новото поколение. А, забравих да кажа, че тати е зад него...

User Avatar Гост 14.08.2019 16:10:13

По възможност да не се товарят с дежурства и нощни.

User Avatar Гост 14.08.2019 11:59:20

Нели Нешева? Really???

User Avatar Гост 14.08.2019 11:58:15

Става въпрос за "дефицитни специалности", специализацията по които ще се плаща от държавата. Няма "разпределение" в смисъла на това, което беше преди години, а списък със свободни места в болниците в различни градове, където всеки ще може да кандидатства. Задължението е да се работи три години в България.

User Avatar Гост 14.08.2019 12:13:57

Държавата плаща положения труд от специализанта. Щом е дефицитен и иска да го задържи да му предложи заплата 4000 лв. Която да се удвои щом вземе специалност.Това е единствения начин.

User Avatar Гост 14.08.2019 11:45:45

Политиката в ЕС се основава на свободно движение на хора,стоки,идеи и капитали.Всички ограничения,възпираши това движение са незаконни.

User Avatar Гост 14.08.2019 12:02:12

Както един новозавършил лекар във Великобритания, нали?

User Avatar Гост 14.08.2019 12:11:18

Точно така.Никой не кара британецът да подписва унизителни договори.

User Avatar Гост 14.08.2019 13:08:39

Ами ще си плащат някои. И после ще чакаш по 1 седмица за джипи и по 6 мес. за специалист и за болница. И ще ти мине идеята за безплатното.Държавата като дотира образованието всъщност плаща умствения труд на студента и специализанта,което го освобождава от задължение да работи тук,особено за жълти стотинки.Абе как комунистическите мозъци не измислихте нещо ново освен разпределението,бе.Да сте чували за европейски заплати,щом искате да се лекувате по европейски,а.Той може и да подпише договор,ама намери ли си работа в чужбина няма начин да го хванете да ви връща пари.Или ще ви ги върне за няколко мес. и пак ще сте без лекари.Като почнат германските лекари да връщат пари, отивайки в САЩ,тогава и българските.

User Avatar Гост 14.08.2019 12:56:26

А теб кой те кара? Плащаш си по осем бона на година образованието и после ходиш където искаш...

User Avatar Д-р 14.08.2019 09:27:07

Политиката на ЕС в областта на здравеопазването не е обвързана с нищо!Всяка държава е свободна да си определя на местно ниво здравната политика и никой не може да изисква и да поставя някакви условия в тази област Това си е държавен ангажимент необвързан с ЕС

User Avatar Гост 14.08.2019 09:01:59

Специализантът,както и студентът медик не са длъжни никому с нищо.Защото те са вложили умствен и високоинтелектуален лекарски труд срещу тази дотация.Обвързването с договори противоречи на основни постулати на ЕС.Все едно да обвържеш с договор германските млади лекари.Единственото условие да се задържат младите колеги е да им се осигурят европейски заплати.Долни комуняги-погубихте нашата младост,сега искате и децата ни да ви подгъзуват безплатно.Ама те няма да ви се дадат.

User Avatar 999 14.08.2019 11:22:38

Прав си, но и никой не е длъжен да намира на всеки работа по желаната от него специалност на желаното от него място. Същинският проблем се състои в това, че има интерес към няколко специалности и ограничен брой места за практикуване. Ако, обаче, някой постави въпрос за рязко повишаване на цените в нежеланите специалности /става дума за пъти, а не за проценти/, останалите ще скочат и ще се обявят против.

User Avatar Гост 14.08.2019 11:48:34

Всеки може да си намери работа по желаната от него специалност в държава от ЕС,без да бъде ограничаван с нишо,

User Avatar 999 14.08.2019 17:18:40

Става дума за България и претенциите към нея.

User Avatar Гост 14.08.2019 12:03:13

На теория е така, на практика - не съвсем...

User Avatar тел. 112 14.08.2019 08:42:21

Никой не коментира новият чл. 48а, ал. 3 - специализантът на място субсидирано от държавата няма да връща пари ако е провел специализацията си в болница, включена в списъка на министъра

Още по темата