burevestnik.bg - Мобилна версия


От 9 май до 31 юли

Влизат в сила временни противоепидемични мерки срещу коклюш

Влизат в сила временни противоепидемични мерки срещу коклюш

„Издадох заповед, която е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването, за въвеждане на временни противоепидемични мерки, включващи създаване на организация за препоръчителна имунизация срещу коклюш на бременни жени в 27-36 гестационна седмица“. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на брифинг в Министерския съвет след заседанието на Кабинета във връзка със ситуацията с коклюша у нас.

Тя заяви още, че актуализацията на Имунизационния календар вече е факт.

Припомняме, промяната в Наредбата за имунизациите бе обнародвана вчера в „Държавен вестник“ вчера.

С промените в календара е създадена възможност задължителната основна имунизация, включваща коклюш, както и задължителната основна имунизация срещу пневмококи, да се провеждат от навършване на 6-седмична възраст.

Имунизацията ще се извършва, както и досега, от общопрактикуващите лекари и във връзка с промените е изпратено указателно писмо до Регионалните здравни инспекции, Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса.

Поетият пред премиера и обществото ангажимент за създаване на възможност и организация за имунизация на бременни жени е изпълнен, декларира още Кондева. В страната стартира имунизационна кампания за препоръчителна ваксинация срещу коклюш на бременни с документиран период на бременността в 27-36 гестационна седмица.

Имунизацията на бременни е еднократна и е по желание, като ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети във всички 28 области на страната.

За улеснение на гражданите е създадена интерактивна карта с посочени по области места за поставяне на ваксина и телефон за връзка, която е налична на Специализирания сайт „Плюс Мен“, съобщават още от МЗ и препоръчват преди посещение на кабинета да се осъществи връзка на посочените за целта телефони, с цел уточняване на подробности и получаване на допълнителна информация, свързана с имунизацията.

На практика в по-голямата си част заповедта за противоепидемичните мерки включва именно препоръчителната имунизация на бременни.

В добавка се предвижда Регионална здравна инспекция, на която е съобщен случай на коклюш, да извърши епидемиологично проучване и да предпише необходимите противоепидемични мерки по отношение на болния, контактните му лица и външната среда, т.е. да спази задълженията си по нормативната уредба.

При регистриране на коклюш в ясли, детски градини и училища пък следва „да се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под“, гласи заповедта на министърката. При подобен случай също така трябва да се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба, както и да се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за симптоми на заболяването. Ако дадено дете проявява съответните симптоми, то следва да не бъде допускано или да бъде отстранено от групата или класа.

Заповедта на д-р Кондева не предвижда карантиниране на цели групи или класове, нито прекратяване на учебни занятия.

Цялата заповед за временните противоепидемични мерки срещу коклюш вижте тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Hmbc

User Avatar гост 09.05.2024 16:00:43

Указания към РЗИ тата за настанените е базите украински бежанци и контрол върху украинските нелицензирани градини и училища кога? Или ще чакаме да стане белята и ще ги обвиним че са потърсили късно здравна помощ?

Още по темата