Родителите в Гърция бавят завършването на ваксинациите на децата срещу коклюш или MMR ваксината, наблюдават се и съществени разлики във ваксинационния обхват между отделните региони в страната, показа проучване на Националната организация за обществено здраве (EODY), цитирано от еKathimerini.com.
Проучването e обхванало база за децата, родени между 1 януари 2018 г. и 31 декември 2022 г. и е изследвало получените от тях ваксини, приложени до 30 септември 2024 г. включително.
Анализът показва, че 94,4% от децата са получили най-малко три дози ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш, а 87,2% са получили четири дози. 86% от децата са били напълно ваксинирани срещу морбили (93,8% са получили само първа доза), и 82,4% са били ваксинирани срещу варицела. В същото време експертите са установили, че 2,35% от децата не са били ваксинирани до септември 2024 г.
Изследователите наблюдават забавяне в завършването на ваксинациите, особено по отношение на ваксината MMR (морбили, паротит, рубеола), като само 70% от децата са получили и двете дози през първите две години.
Вана Папаевангелу, професор по детски инфекциозни болести в Медицинския факултет на Националния университет в Атина, коментира, че това забавяне е съществено от гледна точка на общественото здраве, защото създава пропуски в колективния имунитет и това крие опасност от епидемични взривове.
Проучването също така показва, че нивата на ваксинационно покритие в регионите край Северно Егейско море са по-ниски, отколкото във всеки друг регион на страната, докато в Западна Македония и Крит имат най-високи нива на покритие.
Общо 97,22% от децата в Западна Македония са получили три дози ваксини срещу коклюш, дифтерия, тетанус и полиомиелит, докато в регионите край Северно Егейско море съответният процент е 90,84, обобщават експертите.
Коментари по темата