burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Алекс Фам: Алергологията е динамична и иновативна специалност

За мен най-интересните и предизвикателни области в специалността са медикаментозните алергии и наследственият ангиоедем, казва още той

Д-р Алекс Фам: Алергологията е динамична и иновативна специалност

Д-р Алекс Дин Фам е специализант по алергология в Клинчния център по алергология към УМБАЛ "Алекасндорвска". Завършил е мидицина в МУ - София, по време на следването си е работил като медицинска сестра в Националната кардиологична болница. Успоредно със специализацията си следва и публична администрация - здравен мениджмънт в УНСС.    

Д-р Фам, как решихте да станете лекар? Имахте ли съмнения, колебания преди да тръгнете по този път?

Медицината за мен беше един логичен избор, предвид това, че бях изучавал интензивно химия в Националната природо-математическа гимназия. Първоначално обмислях да се занимавам с дентална медицина, бях тръгнал към тази цел. цел. В последния момент реших да кандидатствам и за двете специалности дентална медицина и медицина. След класирането, за моя изненада се оказа, че съм приет и в двете.

Поради много кратките срокове за записване, трябваше да взема бързо и категорично решение. Това, което наклони везните към медицината, беше големият избор от специалности, неограничените възможности за кариерно развитие и, разбира се, контактът с пациентите.

С какво Ви привлече алергологията?

Няколко са причините. От една страна е естеството на заболяванията, които са обект на алергологията. Те засягат различни органи и системи и това налага за пациента да се мисли в цялост, изисква се интердисциплинарен подход за диагностиката и терапията на заболяванията.

Друг изключително важен аспект от моя гледна точка беше връзката пациент-лекар. Поради хроничния ход на заболяванията и значителния ефект върху качеството на живот, се създава предпоставка за продължителна връзка с пациентите. Благодарение на тази възможност за наблюдение и проследяване, можем да видим директния ефекта на терапията върху тяхното всекидневие.

Не на последно място, роля за моя избор изиграха динамичните промени и иновациите в областта на алергологията.

Изключително бързото развитие в познанията ни за патогенезата на заболяванията, новите методи за диагностика и новите терапевтични подходи, прави специалността постоянно променяща се и много интересна.

Кои са учителите Ви в специалността, хората, на които дължите най-много за формирането си като личност и лекар? 

Безспорно, доц. Анна Валериева има най-голям принос за интереса ми към специалността и формирането ми като лекар.

Разбира се, не мога да пропусна да спомена проф. Мария Стаевска, д-р Цветелина Лазарова, д-р Елена Петкова и всички останали специалисти от Клиниката по алергология.

Всеки разговор с тях, всяко обсъждане, всеки контакт е изключително ценен и обогатяващ. Също така, за мен много позитивно и мотивиращо влияние оказват специализантите от клиниката, с които непрекъснато си помагаме и се учим взаимно.

Разкажете за всекидневието си на специализиращ лекар – какви пациенти търсят най-често помощ в клиниката, има ли сред тях много деца, кои видове алергии зачестяват, коя е причината да бъде така?

Клиниката по алергология на Александровска болница е център за лечение на тежка астма, хронична уртикария. Също така тя е част от мрежата на ACARE, за лечение на ангиоедем, в частност на наследствен ангиоедем.

Съответно, това са и най-честите състояние, с които се сблъскваме, към тях бих прибавил полиноза, както и суспектни хранителни, медикаментозни и инсект алергии.

Децата са сравнително малка, но за съжаление постепенно нарастваща част от нашите пациенти. Като цяло има ръст в честотата на всички алергични състояние, но бих казал, че най-силно изразен е той при алергичния ринит и бронхиалната астма. Причините за тази тенденция не е напълно изяснена. Най-широко разпространените хипотези са - генетичната предиспозиция, съвременният начин на живот, замърсяването на въздуха, редуцираната стимулация на имунната система. Възможно е комбинацията от тези фактори, които оставят отпечатък върху нашето ежедневие, да е причината за това нарастване.

Коя област на алергологията намирате за най-интересна и предизвикателна?

За мен най-интересни и предизвикателни области в алергологията са медикаментозните алергии и наследственият ангиоедем.

Медикаментозните алергии представляват значителен клиничен проблем, защото реакциите към лекарства могат да бъдат непредвидими и понякога животозастрашаващи. Диагностиката им често е сложна, изисква детайлна анамнеза и специфични тестове. Намирането на алтернативни терапии, когато пациентът е алергичен към дадения медикамент, също представлява сериозно предизвикателство.

Наследственият ангиоедем е рядко, но сериозно заболяване, което изисква задълбочени познания и внимателен терапевтичен подход. Характеризира се с проявата на отоци по различни части на тялото, които могат да бъдат животозастрашаващи, ако засегнат дихателните пътища. Фокусът върху терапията е ключов, като напредъкът в разработването на иновативни лечения дава нови възможности за овладяване на състоянието.

Имате ли амбиции да се развивате в изследователската сфера, в научната работа и преподаването? 

Според мен това е един ключов аспект от медицината. Постоянното надграждане на познанията в дадената сфера, иновациите и предаването им на следващото поколение е единственият начин за прогрес и справяне със заболяванията. С удоволствие бих искал да подпомогна за развитието на науката и обучението на колегите, които идват след мен.

Каква е Вашата прогноза – кои видове алергии ще бъдат най-разпространени след десетилетие?

Като вземам предвид тенденцията през последните години, мисля, че това ще бъдат алергичният ринит и бронхиалната астма.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

В свободното си време обичам да се занимавам с фитнес, който ме поддържа във форма и подобрява настроението ми. Харесвам разходките в планината, защото природата ме отпуска и ми дава спокойствие. Срещите с приятелите ми са неизменна част от моя живот. Когато имам достатъчно свободно време, обичам да готвя – приемам го като възможност да изразя креативността си, да експериментирам с различни рецепти и вкусове, което ми носи удоволствие и релаксация.

Как си почивате най-добре?

Най-добре си почивам, когато пътувам и откривам нови места. Пътуванията ми дават усещане за свобода и ми позволяват да се откъсна напълно от ежедневието. Обичам да посещавам различни градове и природни забележителности, да се запознавам с нови култури и да опитвам местна кухня. Пътуването ми носи свежи емоции и вдъхновение, а смяната на обстановката винаги ме зарежда с нова енергия и позитивизъм.

Коя Ваша мечта бихте искали да видите сбъдната в близко бъдеще?

Бих искал да завърша успешно специализацията си и да продължавам да правя това, което обичам - да помагам на хората.




СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qXbQ

User Avatar виетнамец 03.09.2024 13:05:52

какво е туй "мидицина", дето го е завършил?

User Avatar Гост 02.09.2024 23:59:02

Естествено, че ще харесва Валериева, става za ..............

User Avatar Лекар 01.09.2024 23:18:31

Празни въпроси - празни и формални отговори.

User Avatar tret 01.09.2024 13:40:39

Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк----> do.my/texx

User Avatar гост 01.09.2024 12:27:08

Интервюта с празноглави въпроси, от които дори не можем да разберем нещо интересно и различно за интервюирания.

Още от Кой сте Вие, докторе