burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Валери Цеков: Има реален риск програмата за HPV ваксиниране да не бъде продължена

Д-р Валери Цеков: Има реален риск програмата за HPV ваксиниране да не бъде продължена

Изправени сме пред сериозен риск Националната програма за ваксиниране срещу HPV при момичета на възраст 10-13 години да не бъде продължена след 2024 г. Това заяви пред журналисти д-р Валери Цеков, управител на Българското национално сдружение по иновативна медицина. По думите му опасността програмата да не получи по-нататъшно държавно финансиране е налице предвид ниският обхват, постигнат през периода 2021 – 2023 г., който в последната година е едва 1,5%.

Финансирането на програмата и разширяването на обхвата ѝ към по-широк спектър заболявания, причинени от HPV, и успоредно с това – включването на момчета, е вече под въпрос, тъй като Министерството на финансите не е склонно да отпуска средства за програма, която не е показала добри резултати и не е защитила съществуването си през изминал период. Финансовото ведомство също така не е склонно да отдели средства за широка информационна кампания за ползата от ваксините, каквито обещания имаше.

Д-р Цеков бе категоричен, че най-добрият начин програмата да продължи съществуването си е да бъде увеличена популярността на тази ваксина и да бъде повишено търсенето от страна на родителите. Експертът призова семействата на момичетата от тази възрастова група да проявят отговорност и да се обърнат към личните лекари на децата си без отлагане.

„Това е една програма, абсолютно необходима на обществото и хората трябва да си дадат сметка пред каква голяма опасност сме изправени сега“, посочи д-р Цеков. Той поясни, че България е на едно от първите места в Европа по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка.

„Всеки ден у нас умират две или три жени от рак на маточната шийка, което е ваксинопредотвратимо заболяване. И това са млади жени в детеродна възраст – 25-35 години“, каза д-р Цеков. Той даде пример с Австралия – една от държавите с най-успешно действаща национална имунизационна програма срещу HPV, която е постигнала ниво на заболеваемост под 4 на 100 000 жени.

Експертът поясни, че оптималният вариант е тази програма да остане отворена и в нея да бъдат включени и момчетата в юношеска възраст, но след като бъде постигнат висок имунизационен обхват на момичетата.

Въпреки сериозния спад в интереса към HPV ваксината, все пак от началото на тази година се наблюдава известна положителна динамика, отбеляза д-р Кремена Пармакова, експерт от Министерството на здравеопазването. Тя посочи, че в сравнение с 2023 г., когато са били ваксинирани малко под 2000 момичета, от началото на 2024 г. се отчита, че на месец се поставят около 500 дози от HPV ваксината.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %p5D

User Avatar Некадърници 24.04.2024 13:11:02

Д-р Кремена Пърмакова да обясни защо си клати краката 5 години и не направи нищо за тази прогрома да се изпълнява. Работа трябва д-р Пърмакова, работа, а не само приказки....И спрете да се оправдавате.......Вие и Кунчев и Илия Тасев носите най-голямата отговорност за спада на имунизационното покритие.....НЕКАДЪРНИЦИ.....Как спите спокойно.....

User Avatar ОПЛ 24.04.2024 17:32:16

МЗ и МФ съботираха програмата с нежеланието си да увеличат заплащането за поставянето на ваксините.За смешните 10 лв (до преди 3 месеца 4 лв) няма кой да ги прави и да носи отговорност.

Още по темата