Определена група лекарства, които нямат разрешение за употреба в България, не са налични и са единствена алтернатива за лечение на деца с редки заболявания трябва да бъдат изключени от режима на обществените поръчки след законодателните промени, предложени от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Това заяви пред БНР председателката на парламентарната Комисия по здравеопазването д-р Даниела Дариткова. Тя бе категорична, че това са лекарствени продукти, включени в списък, определен от здравния министър и тяхното значение за своевременното лечение на децата, страдащи от редки болест е изключително голямо. А фактът, че министърът на здравеопазването определя съдържанието на този списък след консултации с експерти, е гаранция, че няма да има злоупотреби.
„Провеждането на обществена поръчка отнема време и това може да застраши живота и здравето на децата, защото обикновено става въпрос за ситуации, които се развиват много бързо в негативен план“, коментира бе д-р Дариткова. В същото време, по думите й, е строго и ясно регламентирано кои са тези медикаменти, за да няма злоупотреби.
Председателката на парламентарната Здравна комисия изрази надежда, че Европейската комисия ще възприеме доводите за изключването на тези лекарства от обществените поръчки.
„Става въпрос за медикаменти, които се използват за лечение основно на редки болести, не само в сферата на онкологията. Става въпрос за заболявания, които са в сферата на наследствените обменни заболявания и е много сложна и строга процедурата с ангажимент на много и институции, и научни представители, за да може да няма злоупотреби“, уточни Даниела Дариткова.
Тя прогнозира, че след като министърът на здравеопазването предложи законови промени за това и частните болници да правят обществени поръчки за лекарствата и се видят аргументите за това, Народното събрание ще подкрепи идеята.
Коментари по темата