burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Кондева: За три години са проведени над 230 информационни кампании за РМШ

Д-р Кондева: За три години са проведени над 230 информационни кампании за РМШ

237 информационни кампании, насочени към различни целеви групи от населението, са реализирани за периода от 2021 г. до 16 април 2024 г. Това става ясно от междинния отчет на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в България, цитиран от служебния здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Иван Белчев.

41 кампании са били за родители и училищен персонал (учители, психолози, логопеди); 21 – за общопрактикуващи лекари (ОПЛ); 62 – за друг медицински персонал (от детски и учебни заведения); проведени са 60 информационни кампании със здравни медиатори и 53 — с местни представители на професионални медицински и педагогически сдружения.

Допълнително през периода са проведени 1468 информационни срещи, като от тях 467 са с родители и учители в страната, 499 срещи с ОПЛ, 369 срещи с друг медицински персонал от детски и учебни заведения и центрове, 108 срещи със здравни медиатори и 25 срещи със служители от РЗИ, студенти от медицински колежи и университети.

425 обучения и семинари са проведени през периода. Те включват онлайн обучения и мултимедийни презентации като 177 от тях са били с родители и училищен персонал, 79 с ОПЛ, 62 с друг медицински персонал от детски и учебни заведения, 60 със здравни медиатори, а 47 с местни журналисти и студенти от колежи и университети.

Д-р Кондева допълва, че Министерство на здравеопазването не разполага с информация колко от общопрактикуващите лекари са се свързали след това с родители на момичета от целевата група.

В отговор на въпрос какъв е броят на разработените, издадените и разпространените информационни и обучителни материали, включващи аудио- и видеоклипове и филми, предназначени за отделните целеви групи, и каква част от тези материали реално е достигнала до момичетата на възраст между 10 и 13 години, д-р Кондева заявява, че разпространените информационни и обучителни материали общо са общо 51 333 както на хартиен, така и на електронен носител. За разпространението им са използвани и електронните страници на училища, на регионалните управления на образованието, на Българския червен кръст и др.

От тях 29 749 материали са предоставени на родители на момичета от целевата група и училищен персонал (на хартиен носител, на електронен носител - флаш памет, на подаден предварително личен електронен адрес - заедно с линкове към достоверни източници на информация), 6 463 материала са предоставени на ОПЛ, 13 374 - на друг медицински персонал, 1 102- на здравни медиатори, 645 материала са разпространени сред персонала на лечебни заведения.

Извън общия брой на разпространените информационни и обучителни материали експертите от РЗИ са участвали в 24 интервюта в местни медии, 2 пресконференции, изготвени са 54 публикации за сайтовете на РЗИ.

В заключение министърът отбелязва, че през 2023 г. МЗ е разработило специализиран сайт за имунизации - „Плюс Мен“, на който е публикувана вярна и научно обоснована информация за ваксините и имунизациите, в т.ч. и за ваксините срещу човешки папилома вируси.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zndf

User Avatar Запознат 27.04.2024 16:13:25

Програмата за РМШ е абсолютно неефективна, защото се управлява от безхаберници, като Кунчев, Илия Тасев, Пармакова и РЗИ.... Отчитат цифри, които нищо не значат....нещастници, които трябва да си ходят....

User Avatar Гост 26.04.2024 19:19:46

Парите за 51333 информационни и обучителни материали са възможно най-глупаво изхарчени.Ако с тези пари бяха мотивирани общопрактикуващите лекари ефекта щеше да е в пъти по-голям,но "експертите"в министерството не можаха да се преодолеят как така ще дадат едни пари на шерпите на първа линия,а не на нашите хора с печатниците и ИТ компаниите.От години чакам някой министър да пръсне тая пасмина в МЗ.

User Avatar Гост 26.04.2024 19:18:27

Парите за 51333 информационни и обучителни материали са възможно най-глупаво изхарчени.Ако с тези пари бяха мотивирани общопрактикуващите лекари ефекта щеше да е в пъти по-голям,но "експертите"в министерството не можаха да се преодолеят как така ще дадат едни пари на шерпите на първа линия,а не на нашите хора с печатниците и ИТ компаниите.От години чакам някой мистър да пръсне тая пасмина в МЗ.

Още от Новини