Д-р Силвия Тотева завършва образованието си в Медицински университет - София през 2022 г.
По време на следването си работи като медицинска сестра в Отделение по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед" и доброволства в Отделението по ревматология на ВМА.
След своето дипломиране д-р Тотева започва работа като лекар в Клиника по инфекциозни болести към УМБАЛ “Софиямед“. Част е от екипа на лаборатория Клинична вирусология към ДКЦ „Софиямед“. Специализира клинична вирусология в НЦЗПБ.
Завършила е магистратура по здравен мениджмънт, както и курс Viral Immunology and Vaccines към Harvard Medical School, HMX Pro.
Членува в БЛС, Българското дружество по инфекциозни болести и Европейското дружество по инфекциозни болести. Участва в национални и международни конгреси и семинари в сферата на инфекциозните болести, клиничната вирусология и ваксините.
Д-р Тотева, как избрахте да се посветите на инфекциозните болести и на клиничната вирусология?
Може да се каже, че те сами ме намериха. По време на пандемията работих в Ковид отделение и реших, че искам да се занимавам с инфекциозни болести след като се дипломирам – с тяхната диагностика и лечение. Клиничната вирусология, от своя страна, предлага уникална перспектива върху диагностиката и лечението на вирусни инфекции. Възможността да работя с едни от най-новите технологии и методи за откриване и анализ на вируси е изключително вълнуваща за мен. Вярвам, че чрез изучаването на вирусите можем не само да лекуваме съществуващите заболявания, но и да предотвратим бъдещи епидемии.
Разкажете за първите си стъпки в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Софиямед“?
Аз съм част от екипа на клиниката от първия ден на създаването й. Благодарна съм, че имах късмета да работя и да се уча от едни от най-добрите специалисти в сферата – проф. Георги Попов и д-р Биляна Славчева, в хода на изграждането на клиниката. С тяхна помощ от просто колеги, станахме добър екип и едно голямо семейство.
Имате немалък опит в реална среда още от студентските си години, когато сте работила като медицинска сестра и доброволец. С какво Ви обогати това време?
Работата ми като медицинска сестра и доброволец още от студентските години в различни отделения, включително и в COVID отделение, значително обогати моя професионален и личен опит. Тези преживявания ми предоставиха ценни практически умения и знания, които не бих могла да придобия само чрез теоретично обучение. Научиха ме на критично мислене, вземане на решение в стресови ситуации, осъзнах важността на екипната работа, за което винаги ще съм благодарна.
Кои теми и проблеми от инфекциозните болести и в частност от клиничната вирусология намирате за особено привлекателни и бихте искали да им посветите повече време и усилия в бъдеще?
Eбщайн-бар вирусната инфекция с нейните многобройни изяви е една от темите в инфекциозните болести и клиничната вирусология, която намирам за особено привлекателна и бих искала да й посветя повече време и усилия в бъдеще. Диагностиката на EBV-инфекцията може да бъде предизвикателна поради сходството на симптомите с други вирусни инфекции. Разработването и усъвършенстването на нови диагностични методи, като PCR тестове и серологични анализи, е важна област, която заслужава внимание.
Изследването на патогенезата на EBV и взаимодействието му с имунната система е от съществено значение за разбирането на дългосрочните последици от инфекцията. Особено интересен е въпросът за хронифицирането на инфекцията и връзката й с автоимунни заболявания и някои видове онкологични заболявания. Имам интерес и в диагностицирането на различните типове HPV-инфекции, както и вирусните хепатити. Клиничната вирусология е широкообхватна наука и тепърва ще се развива.
Кои качества цените най-много у колегите си от клиниката?
Професионализмът, с който се отнасят всички, и емпатията към пациента, са едни от най-важните качества на колегите. Гъвкавостта и готовността за справяне с проблеми допринасят за ежедневието, за ефективен и хармоничен работен процес. Добрата комуникация между нас води до успешна екипна работа. Проф. Попов осигурява и насърчава научното развитие на екипа на клиниката, участваме в различни национални и международни форуми и конференции. Това създава стабилна основа за успешна работа и спомагат за изграждането на доверие помежду ни, допринасят за повишаване на квалификацията на целия екип и за внедряването на иновации в практиката.
От кои принципи се ръководите в общуването си с пациенти и техните близки?
За мен при общуването с пациентите е важно да се говори на разбираем за тях език, а не само с терминология от учебниците. Важно е да бъде изслушван пациентът, неговите притеснения и да бъде ясно обяснено какво предстои в терапевтичен план.
Кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Свободното време е важно за мен, защото ми позволява да се отпусна, да се зареждам с енергия и да се наслаждавам на живота извън професионалните задължения. Някои от любимите ми занимания за свободното време включват четене на книги и ходене на театър – помагат ми да се „изключа“ от реалността и да се потопя в друга. Също така много обичам да пътувам, тъй като виждам друга култура, среда и начин на живот. Любимите ми занимания ми помагат освен да се зареждам с енергия, но и да поддържам баланс и да се наслаждавам на живота извън професията.
Коя своя мечта искате да видите сбъдната през новата година?
В професионален план ми предстои придобиване на специалност в сферата на Клиничната вирусология, което очаквам с нетърпение.
Коментари по темата
"Вчера вечерта руските войски атакуваха Берислав с авиация. Окупаторите хвърлиха шест управляеми авиационни бомби върху здравното заведение. Персоналът на болницата е успял да се скрие в бомбоубежище. По предварителни данни няколко лекари са с комоцио." - съобщават от пресслужбата на военната администрация. През изминалото денонощие руснаците нанесоха въздушни удари срещу повече от 30 населени места в региона, в резултат на което има ранени хора, посочва началникът на Херсонската областна военна администрация Олександър Прокудин. "Руските военни атакуваха жилищни райони в населените места в региона, нанесоха щети на два жилищни блока. Окупаторите нанесоха щети и на частен автомобил. Четирима души бяха ранени в резултат на руската агресия." - отбелязва той.