burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симидчиев: Заплащането на медиците не бива да е толкова ниско, колкото ще бъде дори след увеличението

Д-р Симидчиев: Заплащането на медиците не бива да е толкова ниско, колкото ще бъде дори след увеличението

„Съдът не спря увеличението на заплатите на медиците, а спря механизма, който беше дефиниран в преговорната рамка“. Това каза депутатът от „Демократична България“ д-р Александър Симидчиев пред Bulgaria ON AIR по повод решението на ВАС на първа инстанция да отмени част от текстовете от последния Анекс към НРД 2020-2022.

„Механизмът предвиждаше на базата на Националния рамков договор определени болници да получават различно ниво на клиничните пътеки в зависимост от това дали са сключили колективен трудов договор със съответните медицински специалисти или не. Проблем няма за увеличаване на заплатите, ако болниците имат достатъчно средства. Проблемът е, когато болницата няма достатъчно клинични пътеки и тогава сключването на колективен договор, който фиксирано увеличава заплатите на медиците, може да доведе до това икономически болниците да не могат да се справят“, обясни д-р Симидчиев.

По думите му дискусията за това как да бъдат определяни заплатите на медиците е много по-широка и дори решението, записано в НРД, не е съвсем справедливо към труда и отговорността към хората, които работят в медицинската сфера. Д-р Симидчиев изтъкна, че медицинският персонал са хората, които работят за опазване на човешкия живот и националната ни сигурност, и тяхното заплащане не бива да е толкова ниско, колкото ще бъде дори след увеличението.

„Привличането на младите лекари е въпрос, който трябва да бъде с хоризонт от 10 години напред. Не може да имаме бързи решения. Ниското социално оценяване на труда на медицинските кадри води до това, че те искат бързо кариерно развитие. Това е сложна система, която трябва да бъде обвързана и с качеството на труда, защото само по себе си вдигането на заплатите няма да промени тази система, ако не въведем адекватно покачване на качеството на услугата. Огромен е дефицитът на млади лекари. Средната възраст на общопрактикуващите лекари е 58 години“, подчерта д-р Симидчиев.

В разговора беше включен и директорът на болницата в Ардино д-р Гюнер Осман.

„За съжаление, не мога да достигна до този праг, изискуем от анекса, сключен към края на април месец. За да достигна това увеличение, трябва да увелича с 50% бюджета за фонд работна заплата. Самото лечебно заведение ще бъде с отрицателен баланс и е въпрос на месеци да обяви несъстоятелност, ако сключа тези условия. Аз мога да увелича заплатите, но няма да мога да постигна тези нива на заплащане, които са определени“, каза той.

Д-р Осман отбеляза, че болницата няма задължения към персонала или фирмите доставчици. Според него младите лекари искат финансова стабилност и бързо кариерно издигане, което трудно ще се постигне в общинските болници.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   m#Dj

User Avatar стар доктор 26.07.2022 16:40:04

„Съдът не спря увеличението на заплатите на медиците, по искане на Сдружението на частните болници с мотива че този механизм на увеличение на заплатите е неправилно дефиниран в преговорната рамка от текстовете от последния Анекс към НРД 2020-2022г." За кой ли път става ясно кои са харпиите в родното здравеопазване.

User Avatar Този какво 26.07.2022 03:49:28

е пил?

User Avatar Лекар 25.07.2022 14:21:07

Дори лекарите в Африка получават повече пари от българските лекари.

User Avatar Един 25.07.2022 14:23:37

Сега разбрахте ли, че сме си в Социализъма! Хахаха..... И няма лекари да заминават, ще заминават и то още повече....

User Avatar Да да 25.07.2022 13:40:59

Нещастник! Корумпиран и некадърен лекар!

User Avatar Гост 26.07.2022 07:12:21

Нещастникът си ти, или по-скоро си тежко болен и трябва да се лекуваш.

User Avatar Гост 25.07.2022 13:36:27

Ами като не можете да си плащате на лекарите няма да имате лекари,бре! Плебсът може да мре и без лекари. Безплатно!!!

Още от Новини