burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Шасине Вели: В токсикологията винаги има енигма

Д-р Шасине Вели: В токсикологията винаги има енигма

Д-р Шасине Вели е част от екипа на Клиника по спешна токсикология на ВМА. Завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора през 2009 г. Година след това работи в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във ВМА. От 2011 г. до момента е част от екипа на Клиниката по спешна токсикология, като в периода 2016-2018 г е асистент. Има придобити специалности по клинична токсикология и по клинична алергология.

Професионалните й интереси са в областта на алкохолната зависимост, злоупотребата с психоактивни вещества и тежките интоксикации с медикаменти.

Има участия в научни конгреси, конференции и симпозиуми, обучения и участия в семинари и конгреси на Българското дружество по клинична токсикология.

Д-р Вели е член на Българския лекарски съюз, Българското дружество по клинична токсикология и Българската диабетна асоциация.

Д-р Вели, как избрахте токсикологията за своя първа специалност?

Токсикологията със своята многоликост, динамика и адреналин ме избра! Беше през 2011 година.

А как се появи интересът Ви към алергологията?

В процеса на работа, когато се сблъсках с острите алергични състояния – случаите, които преминават през Клиниката по спешна токсикология на ВМА, се роди и любовта към алергологията.

Тя ли се оказа голямата Ви любов?

Стремежът към това да развия познанията си и да мога да се грижа още повече за пациентите си към момента действително прави алергологията „голямата ми любов”.

Имате и презентации на токсикологична тема. В каква насока развивате научните си интереси?

Фокусирана съм върху алергични болести и възможностите за тяхното лечение, като не съм спирала да мисля и в токсикологична посока какво още би могло да се развие.

Имате ли обяснение – защо в практиката нерядко се пропуска консултацията с токсиколог, въпреки че в някои случаи мнението му би било полезно за цялостната оценка на състоянието на пациента?

В токсикологията винаги има енигма. Много малко хора мислят за нея и я разпознават, а това понякога наистина застрашава живота на пациентите ни.

Кои са учителите Ви в двете специалности – хората, на които дължите най-много за формирането си като лекар?

Избрах ВМА за своя старт и място да се уча от най-добрите. Бях доброволец в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната, където научих първите си уроци. Разбрах, че работата в медицината е екипна изобщо, но в частта токсикология – изцяло. Дължа много на целия екип от Клиниката по спешна токсикология и на Токсикохимическа лаборатория към ВМА и им благодаря на всички. Всеки един от тях е бил мой учител и добър съветник. На по-късен етап от кариерното ми развитие животът ме срещна и с невероятния екип на Клиниката по алергология към „Александровска“ болница, където освен добри учители, срещнах и добри приятели. Благодаря на съдбата за всички тези възможности.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

В свободното си време обичам да прекарвам време с близките си, заедно да пътуваме и опознаваме света, големия, необятния Свят!

Коя е житейската максима, която се стремите да отстоявате винаги и във всички ситуации?

Житейската ми максима е да оцелявам с радостите, да съхраня себе си и любовта!

Какво искате да пожелаете на колегите си, с които работите заедно?

На всички колеги желая здраве, да работят със сърце и душа и нека изпитват безкрайна удовлетвореност от работата си.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4G@m

Още от Кой сте Вие, докторе