„Грипът още не се е появил нито у нас, нито в Европа. Това ще стане, неминуемо в края на ноември ще установяваме отделни случаи в страната. Към Коледа и Нова година вече ще имаме определена заболеваемост и ако спазим досегашната традиция – в края на януари и първите седмици на февруари се очаква пикът на епидемията“, каза пред bTV доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Цялото последно тримесечие на годината, както и януари месец са подходящи за поставянето на противогрипна ваксина. Организмът има нужда от 20 дни преди срещата с вируса, в които да изработи имунитет, тъй като след влагането на антигена, той започва да се изработва. Ваксината е ефективна над 6 месеца, някои от производителите дават покритие за година - година и половина, така че активният сезон се покрива, което е основната цел на ваксината.
„Между 2 и 3% от хората у нас се ваксинират. Около 140 000 дози се употребяват на сезон. Безплатните ваксини за пенсионери над 65 г. все още не са доставени у нас. Уверенията на фирмата-доставчик са, че ще успеят да я доставят последната седмица на октомври и най-големите количества през ноември. За два месеца – ноември и декември ще има достатъчно време всеки, който желае, да се имунизира. Това е първа година на програмата на МЗ, самата фирма имаше затруднения да осигури необходимото количество ваксини, затова се получи забавяне. Всяка година има недостиг на противогрипни ваксини“, допълни доц. Кунчев.
Коментари по темата