burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Гатева: Няма доказателства за здравни ползи от всякакви екстремни диети

Оптималното количество вода е между 1,5 - 3 л на ден, но става въпрос за чиста вода, а не за сокове, уточни тя

Доц. Гатева: Няма доказателства за здравни ползи от всякакви екстремни диети

„Всички екстремни диети не са добри за организма, заради изключването на цели групи полезни вещества“. Това каза пред БНР доц. Антоанета Гатева от Клиниката по ендокринология на Александровска болница в София. Тя бе категорична, че гладуването не е подходящ метод за сваляне на тегло в дългосрочен план.

Специалистката предупреди, че всякакви хранителни режими, които съдържат под 1200 калории на ден, както и гладуване, са твърде ограничаващи и не би трябвало да се спазват дълго време.

В същото време доц. Гатева припомни, че е важно да не се забравя оптималният прием на вода, особено в тези горещи дни, и обясни, че за възрастен човек количеството трябва да е не по-малко от 1,5 л. на ден.

Ендокринологът обясни, че тя самата не харесва думата „диета“, а предпочита да се говори за хранителни режими, но с уточнението, че те трябва да бъдат балансирани, да съдържа от всички групи хранителни вещества, витамини и микроелементи, и главното – да бъдат съобразени с индивидуалните особености и нужда на конкретния човек.

Доц. Гатева обясни, че няма доказателства за здравни ползи от всякакви екстремни диети за отслабване като високобелтъчни, нисковъглехидратни, нискомазнинни модели на хранене, защото те нарушават нормалния баланс на организма и го изправят пред множество изпитания, а могат да доведат и до увреждания. Като пример тя даде високопротеиновите диети, които могат да увредят бъбреците.

Ендокринологът се спря и на гладуването, на което залагат някои хора в стремежа си да свалят килограми.

„Свалените с гладуване килограми се натрупват лесно след това, а количеството мастна тъкан, което се губи с гладуване, е почти толкова, колкото се губи и мускулна маса, а правилното отслабване е свързано преди всичко със загуба на мастна маса, така че рискуваме с гладуване да загубим прекалено много мускули и след това да се намали основната обмяна и качването на килограми да стане много по-сериозно след това“, каза доц. Гатева.

По думите й правилният хранителен режим трябва да съдържа от всички групи хранителни вещества, като количеството им зависи от общото здраве на човека, неговата възраст и тегло.

Категорично обаче трябва обаче да бъдат ограничени т.нар. „бързи въглехидрати“, защото те предизвикват бързо покачване на нивата на кръвната захар – сладки и тестени изделия, храни, бедни на фибри, както и храни, преминали през многократна термична обработка, пакетирани храни и други подобни, препоръча доц. Гатева.

Ендокринологът предупреди още за опасността от друг, малко по-различен подход за сваляне на килограми, при който се залага на пиенето на много вода - 3-5 литра на ден, а това натоварва силно бъбреците.  

Доц. Гатева препоръча по принцип пиенето на чиста вода, а не на безалкохолни напитки и плодови сокове, които са силно подсладени и се причисляват от специалистите към категорията на бързите въглехидрати. 

„Оптималното количество вода трябва да е между 1,5 л и 3 л на ден“, посочи тя. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jbYt

Още от Новини