burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Тонев: У нас заплащането в здравната система е като в ресторант, с бакшиши

Липсата на контрол в системата е фактор, който поражда напрежение, смята той

Доц. Тонев: У нас заплащането в здравната система е като в ресторант, с бакшиши

Системата за заплащане в българските болници е доста странна, затова тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Това заяви пред БНР доц. Антон Тонев, председател на парламентарната Комисия по здравеопазване в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.

„Тя трябва да бъде променена, защото всяка година добавяме в нея стойности, които „догонват“ изискванията на работещите в здравния сектор. В момента спорим за 8% или 10%, 12% или 6%, т.е. винаги се движим в някаква конюнктура – колко процента да бъде увеличението. Всички тези дейности през последните 10-15 години са довели до страшно негативни тенденции на отпадане на хора от здравната система. Имаме по-малко лекари и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена, за да могат тези проблеми да минат на едно по-различно ниво, което да създава едно спокойствие, една устойчивост на сектора“, коментира доц. Тонев.

Той определи увеличаването на парите за клиничните пътеки като първото възможно решение след излизането от COVID пандемията – решение, което по думите му е било проява на активност в търсене на най-добрите условия за работещите в системата.

Той посочи, че в други страни исторически погледнато по-високото заплащане е било постигнато след натиск от страна на синдикатите. Това обаче е станало факт там, където се отделят повече пари за здравеопазване.

„В Германия се отделят над 11% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване. За сравнение – в България се отделят 7% за здравеопазване, но сме на първо място по доплащане. Ние отделяме почти 40%, доплащайки в болници и в други лечебни заведения“, даде пример доц. Тонев и допълни: „В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване. Това означава, че и политици, и синдикални лидери, и хората, от които зависи финансовото здраве на лечебните заведения, трябва да седнем на една маса и най-накрая да поставим проблема“.

Председателят на здравната комисия отбеляза още, че у нас системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС, което той нарече „бакшиш“. „Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Всяка година се борим за 8%, за 10%, за 12% и в крайна сметка следващата година отново е същото“, каза доц. Тонев.

„Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“, категоричен бе той. Доц. Тонев припомни, че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно време те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.

„Здравната система не реагира добре на резки промени. Трябва да бъде внесен нов бюджет, който да бъде разгледан от Народното събрание. Ние поемаме отговорност, че няма да се държим популистки, ако служебното правителство внесе такъв, и ще подходим спрямо възможностите на държавата. Ще даваме пари за „Спешна помощ“, за РЗИ, но без да чупим макроикономическата рамка“, обясни той.

По думите му механичното увеличение на парите за целия сектор води до напрежение.

„Всяка година се дават близо 3 млрд. лв. за обществени поръчки в болниците. Болницата в Добрич например има едно много добре изглеждащо Спешно отделение, ремонтирано по най-съвременните стандарти и открито от самия министър Меджидиев, но няма пари за техните заплати и те затова реагират по този краен начин – с протести. Така се получава това напрежение“, допълни той и посочи, че в над 150 болници в България има подписани колективни трудови договори на новите заплати и нито една от тях не е фалирала.

Като основен негативен фактор за напрежение доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.

„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор, за разлика от спрените обществени поръчки при пътищата, при магистралите например. Здравеопазването е една много сложна система за проследяване, имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“, заяви той.

Д-р Тонев увери, че ще коментира темата за дефицита на лекарства, след като се получи докладът от проверката, възложена от министър Меджидиев, който до седмица – две трябва да стане факт.

Той все пак изрази мнение, че възможностите за този дефицит са две – нерегламентиран износ или липса на желание у фармацевтичните фирми да продават в България, а понякога и липса на производствени възможности заради повишеното търсене в световен мащаб.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mUJz

User Avatar Гост 09.11.2022 02:21:15

Този е рядко прост глупак.

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 08.11.2022 16:53:03

На този в главата му е пълна каша от факти ,част от тях неверни и спекулативни ,няма никаква представа от здравни системи и единствено е взет да бави топката с глупави мисли изречени на глас без неговата партия ,както и другите от политическата класа да правят Европейски реформи в сектора. А европейски промени означава заплащане на лекаря поне на средно-европейско ниво ,не на съветско. Защото тук не е Башкирия ,а България която е член на ЕС. Ама май е уж член на ЕС. Да не говорим за грешната математика да сравнява 11% от ОГРОМНИЯ БВП на Германия (4 ТРИЛОНА ДОЛАРА) , което е хилядократно повече от 7% от мижавия БВП на кочинката България (80 227 млн. долара)_. Хайде сега смятайте 11% от 4 трилиона долара спрямо 7% от 81 милиона долара) .Жалки популистки чички.

User Avatar Гост 08.11.2022 16:55:35

80.227 милиона долара

User Avatar ! 08.11.2022 12:49:08

Нека не се заблуждават хората, проблемът в Добрич идва от случайно попаднала, елементарна, никумо неизвестна сестра в листите на ПП и получавала заплата в Парламента. Сега не е депутат и си търси изява, като кани Мая Илиева в Добрич да съботират единствената в района, добре работеща МБАЛ.

User Avatar Гост 09.11.2022 11:07:22

Като казваш добре работеща, кажи и заплатите какви са там.

User Avatar ПРЪДЛѝО 08.11.2022 12:31:10

И ТО ГОЛЯМ

User Avatar В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 08.11.2022 12:29:53

Една от големите колумбийски медии "Q’Hubo" отдели сериозно внимание на нападателя на Ботев (Враца) Сантиаго Монтоя. 23-годишният офанзивен футболист дойде под Околчица този сезон и вече записа 9 мача. В интервю за местния вестник той разказа интересни подробности за живота си в България. Относно възнагражденията на футболистите в Еfbet Лига, Mонтоя обясни: “Зависи от отбора, в който играете. Има такива с доста добри заплати, но и такива с не толкова големи, особено за младите играчи, които тепърва започват. Средно един футболист в България получава около 3000 евро на месец. Сума, която не е никак малка за стандарта в страната. Това е една от причините да отидеш да играеш в Европа, в България. Това може да ти послужи като трамплин, за да преминеш в по-силна лига. Това се надявам да е моята следваща крачка със силно представяне в Ботев (Враца)”.

Още от Новини