burevestnik.bg - Мобилна версия


Държавата ще финансира и инвитро процедури на онкоболни жени

Държавата ще финансира и инвитро процедури на онкоболни жени

Решението на кабинета за увеличение на финансирането на инвитро процедурите доведе до промяна в три нормативни документа. Първо беше променено постановлението на МС от 2009 г., което позволи с обществени средства да се направи още един опит инвитро плюс четири трансфера замразени ембриони. Предстои да бъде преработен и стандартът за асистирана репродукция, като работната група започва работа по него, стана ясно на брифинг в Министерството на здравеопазването днес.

На сайта на МЗ пък вече са качени за обществено обсъждане предложенията за промени в правилника на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР). "Според мен има няколко много важни момента. Използваше се един медицински показател за включване или не в процедурите инвитро, който колегите, занимаващи се с тази медицинска дейност, са заменили с друг, много по-информативен. Това е прецизираща промяна. Дава се възможност на двойки, при които единият партньор или и двамата партньори имат генетично заболяване или хромозомна мутация, да получат шанс за здраво дете чрез инвитро процедури", каза зам.-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков.

Една от генералните промени е възможността онкоболни жени до 35 години вече да могат да съхраняват свой генетичен материал за инвитро процедури. Това ще позволи на следващ етап те да осъществят своето родителство. Критериите за включването на страдащите от онкологично заболяване жени в процедурите са строго дефинирани и съобразени с медицинските показания на всяка от пациентките. „Онкокомитети към лечебните заведения ще се произнасят за напредналостта на заболяването и за перспективите му“, посочи д-р Ненков.

„Досега ние буквално намирахме средства да решаваме този генерален обществен проблем, чукайки от врата на врата. Радостно е, че срещнахме разбиране от страна на здравното министерство. Това е една победа за хората с онкологични проблеми“, каза председателят на Фондация „Искам бебе“ Мария Янева.

Проектът за правилник на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) предвижда още жени, чиито яйчници заради медицински показания не могат да бъдат стимулирани, или не отговарят на стимулация, да имат право на четири пункции за добиване на яйцеклетки без стимулация. Освен това се намаляват сроковете за получаване на заповедите за одобрение, като вече ще се чака до 2-3 месеца.

Данни за успеваемостта на всяко от лечебните заведения, осъществяващи инвитро процедури, ще бъдат публикувани на електронната страница на ЦАР. Променят се критериите към клиниките-партньори на центъра. Сегашните партньори трябва да покажат 20% успешна клинична бременност или 15% успешни раждания. Досега изискването беше да се докажат двата критерия заедно. Кандидатстващите за партньори клиники имат право на избор – или да докажат успеваемост по един от двата показателя за последните три години, или за последните три процедури.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %e9B

Още от Новини