burevestnik.bg - Мобилна версия


Задължителна имунизация срещу грип за всички здравни специалисти при заплаха от епидемия искат граждани

Това сочат резултати от проучване в осем европейски държави, сред които и България

Ваксинирането срещу грип трябва да бъде задължително за всички здравни специалисти при заплаха от пандемия или епидемия. На това мнение са 85% от участниците в проучване за мнението на граждани във връзка със заплахите от епидемии и пандемии, осъществено в осем европейски държави, сред които и България. Останалите участници в допитването са Дания, Франция, Ирландия, Италия, Румъния, Норвегия и Швейцария.

Комуникацията между гражданите и органите на общественото здравеопазване в Европа трябва да бъде подобрена, смятат още участниците в допитването.

По време на консултацията гражданите са били попитани дали са доволни от информацията, давана от органите на общественото здравеопазване. Средно между осемте държави 29% от участвалите в консултацията граждани са доволни. Само 22% от участващите български граждани са доволни. Консултацията откри две изключения: в Дания са доволни 48%, а в Норвегия - 64% от участниците.

Най-важната информация в случай на пандемия, която гражданите искат да получат от здравните власти, е какво да правят (67%) и какъв е пътят на предаване на инфекцията (19%). За България отговорът „какво да правя“ е даден от 60% от гражданите, докато пътят на предаване на инфекцията е най-важен за 25%. Българските и международните власти трябва да използват тази информация за изграждане на комуникационната си стратегия по време на епидемичен взрив.

Гражданите вярват, че честността и добрата комуникация могат да увеличат общественото доверие независимо колко тежка е ситуацията, и че е тяхно право да знаят и разбират точната ситуация. Те могат да приемат дори информация за несигурност, ако тя е обяснена добре, сочат още резултатите от прочуването.

Най-предпочитаният източник на информация по темата са общопрактикуващите лекари. Когато са болни, 69% от българските граждани се консултират първо с техния общопрактикуващ лекар. Това е висок процент, сравнено с 25% в Ирландия или 34% в Дания.

От друга страна се наблюдава различно разбиране за интернет като източник на информация в северните части на Европа (Ирландия, Дания и Норвегия). В тези държави интернет играе важна роля, отчитат резултатите от проучването. За 31% от хората в Дания интернет е предпочитан източник на информация в сравнение с 34%, които предпочитат информация, получена от общопрактикуващия лекар. Тези проценти са съответно 37% в сравнение с 25% в Ирландия и 42% в сравнение с 42% в Норвегия. Само 4% от българските граждани декларират, че интернет е техният първи източник на информация, когато са болни.

По отношение на източниците на информация с най-висока степен на доверие по време на епидемичен взрив за българските граждани са общопрактикуващите лекари (76%), европейските здравни власти (69%) и националните здравни власти (66%). С най-малко доверие са вестниците (44%), радиата (51%) и интернет (52%).

Анкетираните граждани смятат още, че някои обществени услуги трябва да бъдат преустановени в случай на пандемия. На това мнение са над 82% от участниците в проучването. По този въпрос Дания е на първо място с 93%, а България е втора по одобрение на подобни мерки с 90% от участвалите в консултацията българи, които са на мнение, че детските градини, училищата и офисите трябва да бъдат затваряни по време на епидемичен взрив.

Предишните епидемии, като грипната пандемия 2009 A (H1N1), епидемиите от Ебола и Зика, оказаха влияние върху големи международни прояви. В гражданската консултация е включен въпрос за това. 69% от участвалите в консултацията европейски граждани считат, че големите международни събития като Олимпийските игри трябва да бъдат отменени по време на подобна епидемия. 70% от участвалите български граждани са съгласни с идеята за отмяна на големи международни прояви в случай на заплаха от инфекциозно заболяване.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   EzPw

Още от Новини