burevestnik.bg - Мобилна версия


И комисията за борба с контрабандата прие промените в Закона за лекарствата

И комисията за борба с контрабандата прие промените в Закона за лекарствата

С 13 гласа „за“ и 5 „въздържал се“ Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата прие на първо четене предложенията за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков представи поправките пред народните представители, за които акцентът беше въвеждането на информационна система за ранно информиране за липсващи лекарства на българския пазар.

От своя страна директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Асена Стоименова отбеляза: „Всяко решение, касаещо износа на лекарства, трябва да бъде взето на база достоверна информация, за да не се нарушават принципите на ЕС за свободно движение на стоки“.

 „Предвидените глоби не са никак малки. Първата е от 10 000 до 20 000 лв., за второ нарушение от 25 000 до 30 000 лв.,  а за трето – отнемане на лиценз. За който е извършил износ в нарушение на разпоредбите на закона и на решенията на директора на ИАЛ, глобата е между 50 и 100 000 лв. Предполагам, че всеки ще се замисли дали да го направи, защото това би била цялата му печалба за годината. Много разчитаме на доброто сътрудничество, което имаме с прокуратурата и с МВР, но конкретната задача на Министерството на здравеопазването и на агенцията по лекарствата е да осветлим процеса, да кажем къде се изпаряват лекарствата, какво се случва, за да може конкретни обекти, които са участници в този процес, да бъдат поставени под наблюдение и съответно контролирани“, отговори д-р Бойко Пенков. Така той отговори и на въпроса на председателя на комисията Емил Димитров каква е наказателната отговорност, която ще носи вносителят за създаването на дефицит на българския пазар.

„И към момента в закона има параграф, който казва, че притежателите на разрешение за употреба и търговците на едро са длъжни да осигурят българските граждани с лекарства. В момента обаче още с доставките на първа линия и липса на система за наблюдение, трудно може да се докаже, че не са изпълнили това свое задължение към закона. Със ситемата, която ще се въведе, в реално време ще можем да проследяваме наличностите и всяко едно закупуване и движение на продуктите. Възможно е да се получава така, че в някои области да има недостиг, а в други да няма и в такъв случай не би било адекватно едно такова временно ограничаване за територията на цялата страна. Докато обаче тази система не бъде въведена, ако разчитаме на информацията от хартиен носител да бъде взето решение в рамките на 5 дена, всяко едно решение от ИАЛ без значение дали за временно ограничаване или напротив, може да бъде атакувано. Тъй като ние получаваме информация на хартиен носител от търговците на едро, тя остарява много бързо. Един камион се товари за един час и след още час е напуснал България. Системата ще включва само наблюдаваните лекарства“, допълни директорът на ИАЛ Асена Стоименова.

"Системата предлага гаранции, особено в условията на реалното проследяване. В бюджета на МЗ са предвидени средства за изграждането на такава информационна система", поясни още Асена Стоименова. 

Припомняме, измененията в закона бяха вече приети единодушно от депутатите в Комисията по здравеопазване.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   T3Dd

Още по темата