burevestnik.bg - Мобилна версия


Изследват за стафилококи персонала на детските заведения и работещите в хранителната индустрия

Работещите в детските заведения, специализираните институции за деца, както и в предприятията в хранителната индустрия ще бъдат изследвани задължително за стафилококова инфекция. Това предвижда проект за изменение на наредбата за здравните изисквания към този тип кадри, публикувана за обществено обсъждане от Министерство на здравеопазването.

В нея се посочва, че в медицинския преглед, който те ще трябва да извършват преди да постъпят на работа, трябва да се включи и бактериологично изследване за стафилококово носителство.

Основен източник на стафилококови инфекции са безсимптомни носители сред персонала, най-често в детски заведения и обекти, произвеждащи и търгуващи с храни, се отбелязва в мотивите към проекта. Липсата на предварително лабораторно изследване за стафилококово носителство при постъпване на работа възпрепятства провеждането на ефективен надзор и контрол върху заболяването и предотвратяването на епидемични ситуации, основно в организирани детски колективи или места за хранене, допълват от МЗ. С въвеждането на изискване за подобно изследване се цели да се намали броят на източниците за възникване на стафилококови инфекции, което ще доведе до намаляване на броя на заразените лица и на регистрираните взривове.

С други промени в наредбата се дава възможност за извършване на предварителни медицински прегледи преди постъпване на работа за кадрите, обхванати от нея, освен от общопрактикуващ лекар, също и от лекар специалист по вътрешни болести от лечебно заведение за извънболнична помощ. По този начин се улеснява изпълнението на здравните изисквания от лицата, които са здравно неосигурени, и тези без избран личен лекар, отбелязват от МЗ.

С предлаганите промени се намаляват периодичните медицински изследвания, като те ще се извършват само при възникнала епидемична обстановка по преценка на РЗИ. Това, според министерство на здравеопазването, ще спомогне за навременната регистрация на откритите безсимптомни носители и болни, провеждането на ранни противоепидемични мерки и намаляване рисковете за обществото от разпространение на епидемии.

С проекта се предлага още задължително вписване на резултатите от проведените предварителни медицински прегледи и изследвания в личната здравна книжка на лицето от медицинските специалисти, които са ги извършили, с дата, лабораторен номер и печат на съответната лаборатория, дата на поставяне и отчитане на проведена проба Манту и печат на медицинския специалист, извършил изследването. Причината са зачестили случаи на разпространение на фалшиви здравни книжки, поясняват от ресорното министерство, като посочват, че непровеждането на определения минимум от медицински прегледи и изследвания крие риск както за личното, така и за общественото здраве от несвоевременно диагностицирани и лекувани случаи на заболявания с инфекциозен характер.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   R1YP

Още от Новини