burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ: Създаването на държавни аптеки противоречи на свободната стопанска инициатива

МЗ: Създаването на държавни аптеки противоречи на свободната стопанска инициатива

Предложението за финансиране от страна на държавата за откриване на аптеки би могло да наруши принципа на свободната стопанска инициатива. Това се казва в становището на Министерството на здравеопазването към законопроекта за допълнение и изменение на ЗЛПХМ, внесен от „Възраждане“.

Припомняме, че в законопроекта се предлага държавата да финансира откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта е установен недостиг на открити аптеки. В законопроекта се предлага още намаляване на корпоративния данък на фармацевтите и помощник-фармацевтите, които извършват търговия с лекарствени продукти в малки и трудно достъпни населени места, от 10% на 8%.

От МЗ подчертават, че в случай, че се приеме подобно предложение, едни частноправни субекти ще бъдат поставени в привилегировано положение, спрямо други, само защото отговарят на определени критерии (денонощен режим на работа, недостиг от открити аптеки в определени области и др.).

„Редица действащи разпоредби в ЗЛПХМ предвиждат облекчени условия,

ри които може да се извършва търговия на дребно с лекарствени продукти в населени места, в които няма открита аптека“, допълват от Министерството.

По отношение на намаляването на корпоративния данък от МЗ заявяват, че то е извън предмета на обществените отношения, които се уреждат със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

От Министерството на финансите принципно подкрепят промените, но отчитат, че вносителите не са представили индикативни финансови разчети и оценки за очакваните финансови последици от прилагането на предложените изменения. „В мотивите е посочено единствено, че ще бъде необходимо разходване на допълнителни средства от държавния бюджет за поемането на разходите за осигуряване откриването на поне една аптека в съответната област, община и населено място, в които е установен недостиг в Националната аптечна карта. В тази връзка обръщаме внимание, че с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза не са предвидени средства за тази цел и поемането на допълнителни финансови ангажименти би могло да доведе до необходимост от предприемане на компенсиращи мерки чрез допълнително ограничаване и преструктуриране на други разходи в т.ч. на министерства и ведомства с оглед постигане на фискалните цели и ограничения“, пишат от МФ.

От финансовото ведомство коментират и предложението за намаляване на данъчната ставка за облагане с корпоративен данък на определен тесен кръг лица на 8 на сто като подчертават, че това е допълнително данъчно облекчение за конкретните лица, свързано с формирането на т.нар. държавен разход. „Въвеждането на ново данъчно облекчение или разширяването на обхвата на действащо данъчно облекчение е свързано с възникване на допълнителни данъчни разходи, които с цел постигане на балансиран държавен бюджет

трябва да бъдат компенсирани с увеличаване на приходите от други източници

Възможността за прилагане на по-ниска данъчна ставка без ясно определени критерии и области на прилагане е напълно неприемливо. По този начин би се предоставила възможност за масово заобикаляне на специфичното данъчно законодателство с цел намаляване на данъчните задължения, без това да е съобразено с възможностите на държавния бюджет“, казват от Министерството.

От ИАЛ заявяват, че предложения регламент за контрол на автоматите за продажба на лекарствени продукти, не се съдържат конкретно разписани ред и условия, „които да създадат нормативна уредба установяваща проследимост и упражняване на контрол е оглед доставката па качествени/ ефикасни и безопасни лекарствени продукти на населението“.

Според Българския фармацевтичен съюз вендинг машините извън аптеките биха били компромис със сигурността на пациентите ще доведе до застрашаване на техния живот и здраве и ще породи основания за юридическа отговорност на магистър-фармацевтите.

„Предложенията за финансирането от страна на държавата за откриване на аптеки, включително денонощни, в населени места с недостиг, е положително, но не е придружено със съответната финансова обосновка. Проектът не е съдържа и никакви мотиви как ще се определят и избират лицата, които да получат финансиране от страна на държавата, което, потенциално,

може да доведе до нарушение на правилата на конкуренцията

между носителите на разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти. Към момента от бюджета на НЗОК е предвидено финансиране със същата цел. БФС и НЗОК определят съвместно методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа. Посочената разпоредба е в сила от 2023г. и в ЗБНЗОК за 2024г. са предвидени 9 млн. лева от бюджета на НЗОК за посоченото финансиране. Настоящият законопроект дублира посочения режим с ново финансиране от бюджета на министерство на здравеопазването“, казват от БФС в становището си.

От съсловната организация обаче подкрепят намаляването на корпоративния данък на лица, които са открили аптеки в населени места, в които няма аптека. „Данъчното облекчение следва да се отнася и за магистър - фармацевти, ръководители на аптека с повече от 1 година стаж, които са открили аптеки в населени места с недостиг“, казват фармацевтите.

Българската асоциация на помощник-фармацевтите подкрепя предложението да се даде възможност държавата и общините да могат да разкриват аптеки. „Необходимо е в тази връзка да се предприемат допълнително законодателни промени ,които да уредят тази възможност в допълнение на съществуващите към момента. Считаме, че е наложително да се направи сериозен анализ и да се преразгледа ролята и участието на помощник-фармацевтите с процеса на лекарство снабдяването, в екип с магистър-фармацевтите ,особено в проблемните региони. Убедени сме, че реформите във фармацията трябва да се правят без да се разпилява ресурс и професионален потенциал, особено в условията на икономическа и кадрова криза. Предложението за намаляване на корпоративния данък за фармацевтите и помощник- фармацевтите, които разкриват аптеки в малките и труднодостъпни региони, би било един допълнителен стимул да разкриват и запазят разкритите вече аптеки“, пишат от асоциацията.

От Националното сдружение на общините

предлагат да се обсъдят по-гъвкави и доказали се в европейската практика варианти

за достъп на населението в малките населени места до лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели като действащите аптеки да имат възможност да разширят дейността си чрез разкриването на филиал в малките населени места, при облекчен режим на регистрация, при гъвкаво работно време в определени дни през седмицата; да се предостави възможност на мобилни екипи за социална подкрепа, включващи медицински лица да доставят лекарства; в населено място, на чиято територия няма аптека, потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти да бъдат задоволявани от мобилни аптеки и продажба от разстояние и доставка на лекарства до домовете от аптеки или регистрирани онлайн търговци на дребно с лекарства на база издадена електронна рецепта и заявка от разстояние /онлайн-заявка/.

Според КНСБ пък предложението държавата да финансира разкриването на денонощни аптеки там, където има сериозна необходимост е позитивно, но към настоящия момент няма законови механизми за това. „Липсата на аптеки в някои големи населени места ще се реши в случай, че държавата или общината има право да разкрие аптека при наличието на определени законови условия и критерии“, казват от синдикалната организация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7SDU

User Avatar Гост 13.08.2024 13:09:35

Частниците по дефолт са мошенници, гонещи единствено тлъста печалба, затова в здравеопазването не трябва да ползват обществен ресурс!

User Avatar Гост 12.08.2024 20:17:35

Въведете вендинг машините и дистанционните консултации, ама на БФС не им стиска

User Avatar Гост 12.08.2024 19:25:33

Хайде бе, наистина ли денонощните аптеки ще ви пречат на "свободната ви инициатива"? Не може да бъде! Естествено, че ще пречат на фармамафията, реализираща огромни печалби даже и от фалшиви лекарства и медицински консумативи, нали! А това, че хората нямат да имат 24 часа достъп до лекарства, дреме му на частника, нали! Я ми кажете аптекари-търговци в коя нормална държава няма денонощни аптеки?! И кой ще даде лекарства на неотложно болния, изписани от Спешните отделения, а?!

Още по темата