burevestnik.bg - Мобилна версия


Е-рецепта и е-направления до края на годината, обеща пак здравният министър

МЗ създава план със здравна помощ през целия живот

В него ще залегнат профилактични прегледи и програми

Министерство на здравеопазването работи по създаването на план, в който да се заложат конкретни стъпки, обособяващи нуждата от здравни събития през целия живот на човек. Основните мерки в него ще са свързани със създаването на скрингови програми за различен тип заболявания, включително и онкологични. Това съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на Националения конгрес на пациентските организации.

„Ние подготвяме план за действие какви стъпки трябва да предприеме държавата, за да може да осигури адекватна грижа за т. нар. линия на живота на всеки български гражданин – от самото му раждане от смъртта“, обясни той. В него ще се заложат профилактичните прегледи, скрингови програми, грижи за общественото здраве, ще е засегната дейността на личните лекари и други, поясни проф. Ангелов. Ще се види каква е грижата на държавата за подобряване на грижата за психичното здраве, както и в лечението на инфекциозните заболявания.

Особено внимание ще се обърне на скрининговите програми, свързани с онкологичните заболявания, стана ясно от изказването на здравния министър. Той посочи, че България е на едно от водещите места по смъртност от рак на простата при мъжете и рак на млечната жлеза при жените.“Тук може да се направят много добри програми за профилактика на тези заболявания“, отбеляза той и даде пример с ранното засичане на окултни кръвоизливи, които могат да са сигнал за онкологично заболяване на гастроинтестиналния тракт. „Това би спасило много човешки животи“, категоричен бе той. Сред другите мерки са въвеждането на мамография за откриване на рак на гърдата при жените, както и генетични изследвания, особено при раковите фамилии.

Представителят на СЗО за България доц. Михаил Околийски заяви от своя страна, че отговорността за здравето е в ръцете на всички нас. Той посочи, че програмата за превенция на рака на маточната шийка е с покритие по-малко от 12%. Чрез нея момичета, които още не са започнали сексуален живот, биха могли да се предпазят от това заболяване, обясни той и даде за пример факта, че 1500 жени в България ежегодно губят живота си от това заболяване.

Председателят на НПО д-р Станимир Хасърджиев призова да се търси съдействието на пациентите, защото те живеят със своите заболявания всеки ден, познават слабостите на системата, „знаят къде се краде“ и могат да бъдат пълноценен партньор в разработването на здравни политики.

Здравният министър за пореден път изрази готовност за въвеждане на електронна рецепта и електронно направление до края на годината, като подчерта, че ще финализира процеса, „каквото и да му коства това“. Той обясни, че софтуерната система е готова, но остава организацията за свързване на всички участници в системата. „Резултатите ще бъдат полезни за българските граждани, но и ще доведат до строга отчетност и контрол“, посочи той, като допълни, че контролът не е желан от абсолютно всички в системата.

Здравният министър коментира и че проблемите в системата се дължат на факта, че тя не е реформирана. Той посочи, че вариантите са два – или завършване на вече започналите реформи или поемане по изцяло нов път. „В момент на криза от Ковид реформа не може да бъде направена“, заяви обаче той, като допълни, че моментът е добър, за да се направят системни анализи, както и да се синхронизират всички нормативни актове. Проф. Ангелов коментира и демографските показатели у нас, като даде пример с детската смъртност, която е показателна за цялостното ниво на здравеопазване и макар тя да намалява, това не се случва с достатъчен темп.

Проф. Ангелов отговори и на въпрос на специалист, свързан с нуждата от допълнителни места за извличане на кръвна плазма от лица, преболедували COVID. Той обясни, че поради нормативни причини това не може да се случва в множество лечебни заведения, а в центровете по трансфузионна хематология. От думите му стана ясно, че предстои закупуване на машини за извличане на плазма и за центровете в Пловдив и Стара Загора, с което по думите му територията на страната ще е покрита. Нямаме заявки от пациенти, които да не са изпълнени, посочи още проф. Ангелов. Той обаче подчерта, че лечението с плазма не е панацея, не е безопасно и се извършва при строги критерии.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   86Ax

User Avatar Red 29.11.2020 09:53:07

Този и.дЕот още ли е министър?

User Avatar агент-провокатор 28.11.2020 23:06:29

Този чува ли се и вярва ли си??? Най-малко да преброи всички здравни министри на ГЕРБ, да им види "срока на годност" и да се сети, че и те са имали планове, програми и цели!

User Avatar Реклама ДКК 28.11.2020 12:29:26

Ако вие сте лабораторен лекар и правите ръчно ДКК с микроскоп, но устройството ви е счупено може да пишете в Google диференциален брояч и да броите с програмата на компютъра с клавиатурата.

User Avatar Гост 27.11.2020 22:05:23

Гей конференция

Още от Новини