„Най-късно в понеделник, 6 юни, очаквам от разработилите медицинския софтуер, който и към момента дава редица грешки при издаването на електронни направления, отговори за създалата се ситуация. На всички други, които подходиха отговорно, благодаря!“ Това казва министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова в позиция относно възникналите проблеми с електронното направление от момента на пускането му на 1 юни.
„Вече трети ден е в ход издаването на електронните направления. Трети ден български граждани не могат да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания. Недопустимо е заради една фирма, доставчик на софтуер, която е неглижирала процеса по въвеждането на този вид електронна здравна услуга, потърпевши да са граждани и лекари. Две години доставчиците на софтуер са обучавани, за да са готови на 1 юни 2022 г. да стартират модулите за електронно направление. Въпреки това „неразбрали“ не липсват – може би защото очакванията им са били Министерството на здравеопазването да отложи старта на е-направление, което се е случвало нееднократно през годините – особено по отношение на електронното здравеопазване“, казва тя.
Проф. Сербезова подчертава, че за нея като министър е неприемлив фактът, че законодателят не е предвидил никакъв механизъм за санкции спрямо тези, които саботират процеса на електронизация.
„Не може за толкова ключов елемент в нашата здравна система, какъвто са направленията за прегледи или изследвания, да се разчита единствено на добрата воля на частни субекти. Затова ще настоявам и ще намерим тези законови механизми, които да санкционират подобна безотговорност. Ще подкрепя всички съсловни организации и граждани, които ще потърсят правата си по съдебен път заради ограничения им през последните два дни достъп до здравеопазване – по причина „неразбрали“ частни субекти“, допълва проф. Сербезова.
Припомняме, че основният проблем с издаването на е-направление, беше свързан с необновен софтуер на една от фирмите, които работят с общопрактикуващи лекари. Тъй като разработчикът има договори с над 2000 лични лекари и над 1000 лекари-специалисти, на много места в цялата страна лекарите не можеха да издават адекватни е-направления, като най-често са се случвали куриози пациент мъж, който е за хирург или травматолог да бъде пращан при специалист гинеколог.
От фирмата вече се извиниха на всички лекари, на които са създали проблеми и ги увериха, че работят в пълна мобилизация.
Коментари по темата
Те и лекарствата трябва да се тестват поне 5 години, ама другарката Сербезова явно е забравила.
Фирма Контракс ли ще дава обяснение на Сербезова!
Да бяхте купили една поостаряла програма на Сименс,които работят в половин Западна Европа за 2 милиона и щяхте да сте рахат.Разчитайте на български софтуерни фирми!Ха-ха
Как ще купят нещо, от което няма да има комисионни!
Всичко й идва в повече, този пост не е лъжица за нейната уста. Страдаме ние и пациентите
Не е само една!
Със сигурност всички са имали някакви проблеми, които се е наложило да кърпят в движение включително и Информационно обслужване. Контракс очевидно изобщо не са могли да стартират с единия си продукт. Но да говориш за санкции при условие, че изобщо не си възложител е смешно и неадекватно. Поредната парашутистка стоварила се на грешното място.
Сербезова обслужва корпоративни интереси на определена фирма. За тези и думи може да не и стигнат нито нейните, нито и на съпруга и пари и имоти за да си плати ако я осъдят.
Какви средства предвидихте за лечебните заведения и за разработчиците на софтуера им, че да им дирите сметка какво са направили и какво не!? В мотивите към "Проект на Наредба за функционирането на Националната здравноинформационна система" сте ззаписали: "С допълнителна финансова тежест не се засягат и бюджетите на лечебните и здравните заведения и на другите юридически и физически лица, които са длъжни да прилагат наредбата. Същите имат ангажимента да поддържат софтуерите и системите си, както и понастоящем, но при засилени мерки за информационна сигурност, което може да се реализира в рамките на договорите им за сервиз и поддръжка." Кой гений измисли, че ще плащате на Информационно обслужване а ще работят фирмите и изпълнителите и то без допълнително заплащане, за да заработи националнатга система !? Много хубава схема и много удобна за точене!
Адмирации за "Глобал Медикс".Почти безпроблемно стартирахме.Изключително любезни в Кол центъра!
Хубаво е да се хвалите сами, но този вашия софтуер е недодялан отвсякъде и натоварва лекаря с илипшни менюта, полета и досадни прозорци. Дю не говорим за смешката в която полето статус е ограничено до 99 знака. Смях в залата. Представяте ли си софтуер за консултанти ,който те ограничава да напишеш консултацията в рамките на 99 знака и да се водиш уж консултант с орязан статус (което крие опасности утре в съда да ти кажат ,че прегледът на пациента е повърхностен ,непълен и некомпетентен Кретени с претенции за софтуер . Склдово-счетоводен,непрофесионален ,като за АПК. Вземете се гръмнете.
За колектива на НИСЕТ!!! Винаги точни и отзивчиви!!! Благодаря.
И на база на какво ще ги санкционирате, като не сте им дали и стотинка за разработка. Фирмите разработчици на медицински софтуер от както започна този проект са тестъри и консултанти на "Информационно обслужване", които нямат почти никакъв опит в сферата. Но като бонус за оказаното до момента съдействие и невъзможните срокове ги санкционирайте със 100% връщане на парите които сте им дали за разработка (т.е. 0 лв.).
Г-жо Министър, каквото и нововъведение на направите, първо системите се тестват и се дава гратисен период. Не се правете на толкова велика да санкционирате веднага! Пази, Боже...