Промени в закона за лекарствата за хуманна медицина ще осигурят възможност за изграждане на информационна система, която ще наблюдава наличието на медикаменти в нашата страна и ще сигнализира при определени правила, ако наличността на определено лекарство падне под необходимото количество. Това ще гарантира преустановяване на възможността за изчезването му от българския пазар, ако има паралелен износ. Това каза по време на днешния парламентарен контрол министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на депутатски въпрос.
Правилата, по които ще работи системата, ще бъдат обявени пред депутатите при внасянето на закона в парламента на второ четене. „В същото време знаете, че разработваме Национална информационна здравна система, която в основата и е електронното здравеопазване с всички елементи на това електронно здравеопазване, в това число и за лекарствата“, каза още министър Ананиев.
Здравният министър отбеляза пред депутатите, че през 2017 година Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти е разгледал 82 процедури за изключване на лекарствени продукти от Позитивния лекарствен списък и заличаване на цена, а за 56 лекарствени продукти има заявено желание за изключване от Позитивния лекарствен списък и вписване на цена в регистъра на пределните цени. За 2017 година са заличени от Позитивния лекарствен списък общо 11 международни и непатентни наименования, като 5 от тях са вписани в регистъра за пределните цени, отпускани по лекарско предписание и по този начин са налице на нашия фармацевтичен пазар.
„Важно е да се отбележи, че заличените международни непатентни наименования имат налични терапевтични алтернативи у нас“, каза още Кирил Ананиев.
Коментари по темата
Остава да се угочни кой ще поеме разходите на аптеките по ежедневното предоставяне на немалък обем инфопмация н някаква скалъпена онлайн платформа за 4 месеца и без бюджет. Независимо от тези безсмислени усилия ИАЛ ще оставя точните фирви да си изнасят.
Нищо няма да предотврати с някаква си информационна система, защото западните фармацевтични фирми няма да се върнат при вас балканските изнудвачи . Съответно пак ще липсват стотина позиции медикаменти, които изчезнаха само за последните 2 години