burevestnik.bg - Мобилна версия


Националният АГ-консултант проф. Асен Николов:

Няма увеличение на майчината и детската смъртност

Няма увеличение на майчината и детската смъртност

Няма нарушения при случая на починалата родилка в Сливен. Това каза националният консултант по акушерство и гинекология проф. Асен Николов пред парламентарната здравна комисия днес в отговор на питане на депутата от БСП проф. Георги Михайлов.

„В последните години, независимо от дадени лъкатушения, от дадени пропуски, като цяло нямаме увеличение на майчината смъртност, както и на детската. Общо като цяло няма увеличение на перинаталната смъртност, което аз отчитам като много добър показател за работата на медицинските състави за последните 20 години“, каза проф. Николов.

„За случая в Сливен има представен констативен протокол от Медицински одит на МЗ, а отделно ние в държавната гинекологична и акушерна болница „Майчин дом“ направихме също независимо преглеждане на документацията. Категорично мога да кажа, че по документи всичко направено до раждането отговаря на добрата медицинска практика“, уточни той.

Жената била постъпила с разкритие, но след 15-20 минути напъни се е оказало, че те са неефективни и се е преминало към форцепс, което било абсолютно нормално при тези обстоятелства. „Родилката е била в добро състояние, след това, 8 часа по-късно обаче настъпват усложненията – високо кръвно, остър респираторен синдром и недостатъчност", каза проф. Николов. Според медиците причината за смъртта й е прееклампсия или изключително рядък синдром и е на границата между анестезиологията и реанимацията.

„При другия случай в Плевен проблемът настъпва при въвеждането на пациентката в интубация, подготовка за цезарово сечение. Това, което е установено е, че тя има дискова херния в областта на гръбначния стълб с претърпяна корекция, поради което колегите решават директно да минат на интубация. Обдукцията и от двете места още не е готова“, поясни проф. Николов.

„Тъй като компетентните институции се занимават и с двата случая, сме доста ограничени на даване на публичност на целите доклади, които ИАМО е предала на министъра. Най-общо това, което се съдържа и в двата доклада, е събрано в резюмето на проф. Николов“, обобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.  

„Обезпокоени сме от начина, по който се представят тези случаи в медиите и се наслагва едно негативно отношение към лекарите. Говори се за една некомпетентност и непрофесионализъм, което се отразява негативно на цялото здравеопазване, а оттам и на обществото“, заяви от своя страна главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов. Той припомни статистиката, която показва, че през 2015 г. смъртността при родилките е 11 на 100 000, докато през 1990 г. е била 24 на 100 000.

По думите му рискът при ражданията се увеличава заради все по-напредналата възраст на родилките, заради прекомерно големия брой секцио, инвитрото и многоплодните бременности.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   MSNt

User Avatar проста пиарка 01.10.2018 15:18:11

"Това, което е установено е, че тя има дискова херния в областта на гръбначния стълб с претърпяна корекция, поради което колегите решават директно да минат на интубация." Това може да бъде обяснение защо е направена пълна, а не спинална упойка, но какво значи "директно"? Проблемът не е ли при самата интубация и невъзможност да се премине през гърлото, (по някакви други информации в медиите), следователно и директно, и недиректно пак щеше да се прояви. Има ли отговор на въпроса защо не е направена трахеотомия, след като се е оказала невъзможна интубацията?

User Avatar Elf 28.09.2018 08:29:11

Няма увеличение на майчината и детската смъртност Pri tazi evakuacia /emigracia ne e chudno ,

Още по темата