burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Майките искат помощи за децата си с увреждания и след 18 г.

Въпреки решението на правителството за нови по-високи суми за децата с увреждания и допълнителни 50 млн. лв., протестът на майките се състоя и днес е основна тема в печатните медии. „Жените издигнаха искания за адекватна финансова помощ и след като децата им навършат 18 г., защото след пълнолетие сега получават социална пенсия (около 200 лв.) и еднократна помощ от 80 лв. Поискаха още реформа в ТЕЛК и промени в програмите за личен асистент“, пише „Сега“.

"Това са съвсем нови искания, трябва да ги обсъдим", коментира в парламента социалният министър Зорница Русинова, цитирана от изданието. „По думите на министъра в момента максималната сума от всички помощи и добавки за дете с над 90% увреждане е около 400 лв. Тук обаче не се включват парите за личен асистент. Занапред семействата сами ще решават за какво да ползват новите помощи“, пише още „Сега“.

„Родители на деца-инвалиди излязоха на протест пред парламента с искане помощта за децата им да не зависи от процента на увреждането. Те отказаха да чуят социалната министърка Зорница Русинова, която излезе да им обясни как ще бъдат увеличени помощите. Децата с над 90% увреждане вече ще вземат 930 лв. на месец, тези с увредане 70-90% ще получават 450 лв., а по-леките по 350 лв.“, допълва темата „24 часа“.

„Телеграф“ информира за искането на БЛС за допълнителни 235 млн. лв. за здраве. „Според съсловната организация с толкова трябва да се увеличи бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за следващата година“, съобщава всекидневникът и цитира председателят на Лекарския съюз д-р Венцислав Грозев: "Предлагаме увеличение на средствата за всички здравноосигурителни плащания. Акцентираме върху увеличението на средствата за извънболнична медицинска помощ заради нейната значимост."

Над 50 хил. кръводарители не стигат годишно, съобщава „Труд“. „Всекидневно болниците в страната ни се нуждаят средно от около 600 кръводарители, от които между 250 и 350 за нуждите на столицата. Средно на годишна база това прави около 219 хил. души. За цялата 2015 г. обаче общият брой на редовните кръводарители у нас е бил малко над 168 хил., или с 51 хил. по-малко от необходимото“, пише изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   A51p

Още от Новини