burevestnik.bg - Мобилна версия


Повече момичета, отколкото момчета се раждат с хемангиом

Между 3 и 10% от бебетата у нас се раждат с хеманигом. Момиченцата пък са 2,4 до 5 пъти повече от момченцата. Това съобщи дерматологът в Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ „Александровска“доц. д-р Жана Казанджиева на пресконференция днес.

Тя поясни, че въпреки че хемангиомите са смятани за обобщено наименование на всички съдови аномалии, всъщност са доброкачествени съдови туморчета, които се появяват в първите седмици след раждането и които с напредването на възрастта на детето могат да се изчистят от само себе си. „Опасността възниква в периодите на бързо нарастване до периода на обратно развитие, което не настъпва при всички“, каза д-р Казанджиева.

„Заболяването не е толкова рядко и може да доведе до много тежки последици. Хемангиомите са доброкачествени тумори от съдов произход, които могат да засегнат всяка област от тялото. При засягане на слуховия канал може да се стигне до загуба на слуха, при окото – до загуба на зрението. Ако хемангиомът е разположен около гръкляна, може да затрудни дишането, а около таза – да възпрепятства ходенето и извършването на нормалните физиологични дейности“, допълни д-р Казанджиева.

Основните рискови фактори са при недоносени деца, напреднала възраст на майката, преждевременно раждане на детето с тегло около 1,5 кг, аномалии на плацентата, различни болести по време на бременността и бялата раса.

Въпреки че повечето хемангиоми са малки и регресират спонтанно, без нужда от лечение, при 5-10% от хемангиомите, в зависимост от разположението им, може да настъпят сериозни усложнения като обструкция, улцерация или обезобразяване, които да доведат до значителна болестност на засегнатите пациенти (некроза на носа, ушна инфекция, патологично въздействие върху съседни органи, хронична болка, кървене, респираторни затруднения) и понякога могат да бъдат и животозастрашаващи.

„Новото лечение с propranolol дава много добри резултати. Лечението се провежда по схема, то е продължително. Трудоемко е за пациентите, защото се изисква да се приготвят прахчетата на всеки 10 дни. Изисква много усилия. Докато hemangiol - лекарство, съдържащо активното вещество пропранолол, се дозира със спринцовка и вместо на 8 се дава на 12 часа“, каза д-р Радка Масларска, началник на отделението по неонатология в МБАЛ „Токуда“.

От Национална пациентска организация обявиха, че вече е започнала работата по проект, който осигури достъп до лечение на деца с хемангиом. „Проектът ще стартира от началото на 2017. Бройката на флаконите може да се наложи да се разпредели между децата. Преценката кое дете да получи е свързана с формата и мястото на хемангиома – животозастрашаващо. Благодарение на проекта ще имаме достъп до hemangiol и родителите няма да се налага да го купуват от чужбина. Депозирали сме своята готовност да помогнем на здравната каса да създаде механизъм да реимбурсира лекарството за всички засегнати“, каза д-р Иван Вецев, експерт „достъп до лечение“ към НПО.

„Тъй като в България до момента няма стандарт за лечение на хемангиомите в ранна детска (кърмаческа) възраст, както и възможност за реимбурсиране на лечението, чрез този проект Национална пациентска организация ще осигури ранен достъп до лечение на близо 40 бебета с хемангиом“, допълни още д-р Вецев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZR7F

Още от Новини