„Трябва да попитаме каква е организацията в това Спешно отделение. Това не зависи от сестрата, а от ръководителя на лечебното заведение. Естествено, че медикът, който е там, трябва да носи своята отговорност и да реагира спрямо ситуацията, но той дали е обучен за това?“ Това попита председателят на БАПЗГ Милка Василева пред bTV по повод починалата 44-годишна жена, след като 40 минути е чакала да бъде приета в Спешното отделение на МБАЛ-Враца.
„Не е необходимо да се правят толкова генерални заключения от тази толкова тежка трагедия. Проблемите в здравеопазването са много, но има и добри страни, за които никой не говори. Да, ситуацията е такава, че в момента обсъждаме неприятностите, които съществуват в системата, но искам да бъда малко по-конкретна. Всички са си насочили вниманието към колежката, която има три месеца стаж. Действително тя не демонстрира качествата, които трябва да има един спешен медик, но тя е назначена на регистратура и изпълнява задълженията си по протокол. Донякъде са прави хората, че не е изразила съпричастност, но тя е помогнала тази жена да бъда настанена на инвалидния стол и да бъде въведена в сградата“, каза още Василева и добави, че е възмутена от снимания клип, защото в него има формулирана лъжа. „Колежката не си бърка кафето, а прави тест“, каза Милка Василева.
Според бившия директор на УМБАЛСМ „Пирогов“ д-р Спас Спасков обикновено организацията в случай на пациент в толкова тежко състояние изисква той да бъде приет директно в противошокова зала, заобикаляйки редовния път на регистрирането на пациентите. „Като пример ще дам детската противокошокова зала в „Пирогов“, към която има и директен вход. Само 4% от пациентите бяха докарвани с линейки. Този път не е път за линейка, а за пациент“, каза той.
По думите на д-р Спасков проблемът на малките болници е, че поради липса на достатъчно пациенти, те не разполагат със санитари и парамедици и затова понякога се възлагат такъв тип дейности на различни звена, което пък води до пропуски в работата.
Според председателят на Асоциацията за закрила на пациентите Пламен Таушанов има много случаи, в които хората се оплакват от спешната помощ. „Много хора умират от лекарски грешки, голяма част от които са в спешното. Там е и най-голямата агресия. 300-400 случаи има годишно на агресия там. Това нещо може да бъде преодоляно, ако излезе медик и попита пациента какво става. Самите спешни отделения не са окомплектовани“, посочи той.
По думите му според Медицинския стандарт за Спешна помощ в определената зона трябва да има минимум един член на спешния екип, независимо дали е специалист по здравни грижи, лекарски асистент или лекар, със специална подготовка и обучение, който до 5 минути от влизането на пациента в сградата трябва да извърши триажна оценка. „Тук пациентът изобщо не отива в триаж и това не е проблем на медицинската сестра, а на лечебното заведение“, каза още Таушанов.
Коментари по темата
Пламен Таушанов оглавява мощна пациентска организация с 28 структури в страната, официално призната от МЗ.
Дори е в състояние да спре нахлуването в Украйна даже. А той е популярен пациентски пълководец
Какви лекарски грешки в спешно си доказал ,бе Таушанов. Я кажи нещо и за адвокатските грешки.
Да им развалим седянката на баба Милка - вечен активист и председател на БАПЗГ и на измисления защитник на правата на пациентите другаря Таушанов! Пълни профани са и двамата!
А ти си пълен идиот.