burevestnik.bg - Мобилна версия


Проектът за промени в Наредба 10 отново е предложен за обществено обсъждане

Проектът за промени в Наредба 10 отново е предложен за обществено обсъждане

Проектът на Наредба 10, с който се променя формулата за заплащането на лекарствените продукти за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, когато са по един в група, отново е публикуван за обществено обсъждане.

Припомняме, че Наредбата беше публикувана вече веднъж на 30 август със срок за обсъждане 14 дни. От МЗ обясниха за Zdrave.net, че общественото обсъждане е било прекратено до отстраняване на технически неточности. Сега те са отстранени и от днес започва да тече новият срок за обществено обсъждане.

Промените в Наредба 10 са предложени от Надзорния съвет на НЗОК и касаят прилагането на разпоредбите за определяне на среднопретеглена стойност на лекарствените продукти за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания. В мотивите към проекта е записано, че основната причина за изменението са установените изключително неблагоприятни последици за пациентите, от прилагане на относимите разпоредби спрямо лекарствени продукти от ПЛС, които са сами в съответна група, формирана по дадено международно непатентно наименование и лекарствена форма и при които през предходното шестмесечие са настъпили промени, довели до увеличение на стойността на опаковка, изчислена на база референтната стойност, заплащана от НЗОК. Среднопретеглената стойност на такъв лекарствен продукт за предходното шестмесечие, значително надвишава стойността, на която той е бил доставен на изпълнителите на болнична помощ и това обстоятелство е с негативно финансово въздействие за изпълнителя на болнична помощ или за търговеца на едро.

Другата хипотеза е, когато при изчислена среднопретеглената стойност за шестмесечието за даден лекарствен продукт, която е обявена от НЗОК, лекарството ще се прилага за текущия отчетен месец, който още не е завършил. В тези случаи изпълнители на болнична помощ са алармирали, че търговците на едро отказват или са в обективна невъзможност да им доставят продукта на стойност, равна или по-ниска от обявената средно претеглена стойност за текущия месец.

В описаните случаи попадат лекарствените продукти за есенциална химиотерапия (базова терапия), които в по-голямата си част са самостоятелни в терапевтичната група, т.е. няма други продукти със същото активно вещество и лекарствена форма. Посочените медикаменти участват в множество терапевтични схеми за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, в т.ч. в комбинация с иновативни терапии. Затова с Наредбата се предлага да се въведе специално правило, че те ще бъдат заплащани на стойността, на която са доставени на съответния изпълнител на болнична медицинска помощ, ако същата е по-ниска от максималната стойност по ЗЗО. В случай, че е по-висока, НЗОК заплаща лекарствения продукт по посочената максимална стойност.

Предвижда се заплащането по този ред да се осъществява до изтичане на 6 месеца от публикуване в ПЛС на увеличение на утвърдената цена и/или увеличение на стойността на опаковка, изчислена на база референтната стойност за съответния лекарствен продукт. През тези 6 месеца ще се даде възможност за усвояване и изчерпване на наличните в болниците количества от лекарствените продукти, доставени им на старите цени.

Втората промяна в Наредба 10 е създаване на нова регулация на условията, реда, механизма и критериите за заплащане на диетични храни за специални медицински цели, тъй като досегашната правна уредба за заплащане от НЗОК е непълна и не отговаря в необходимата степен на необходимостта от детайлно регламентиране на предмета на процедурата.

С предложените изменения се създава административен ред за съставяне на спецификацията, като се регламентират и конкретни срокове; регламентира се процедурата по договаряне на диетичните храни, които ще се включат в списъка и се определя стойността за единица вещество или месечна стойност, по които НЗОК ще ги заплаща; създава се постоянно действаща комисия в НЗОК, която следва да включва експерти с медицинско, фармацевтично, икономическо и юридическо образование; разширява се обхвата на държавите, в които се реимбурсират диетичните храни, като те трябва да са реимбурсирани в поне три държави членки на Европейския съюз или съответната храна да се реимбурсира от НЗОК през последните 5 години; въвеждат се изисквания към субектите, които имат право да подават заявления за включване за заплащане на нови диетични храни; въвеждат се срокове, както за изготвяне на спецификацията, така и за провеждане на процедурата по договаряне; въвежда се покана за участие в процедурата по договаряне, а към документацията за участие в процедурата по изготвяне на Списъка, се добавя и „предложение за стойност за единица вещество/месечна стойност за съответните диетични храни; определя се начина на изчисляване на максималната стойност за единица вещество/ месечна стойност, до която НЗОК заплаща съответната диетична храна; въвежда се изискването, НЗОК ежегодно да провежда процедура по договаряне; въвежда се правилото, че когато списъка не бъде съставен и утвърден в сроковете, определени в тази наредба, той продължава действието си и НЗОК продължава да заплаща диетичните храни до стойностите и при условията, определени при последната процедура, въз основа на която той е съставен.

Пълния текст на проекта може да видите тук, а на мотивите към него - тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hxfC

Още по темата