„В момента в страната има над 1000 дози от шествалентната ваксина за деца „Хексацима“. Снощи министър Хинков подписа указание, в което са набелязани мерки за приоритетно използване на дозите за бебетата, които трябва да получат първи прием от тази ваксина, а всеки следващ прием може да бъде отложен. Нямаме предепидемична или епидемична обстановка, за да се притесняваме относно отлагането“.
Това каза зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов пред bTV по повод недостига на ваксината срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце и вирусен хепатит В.
Проф. Гетов допълни, че от вчера в МЗ са получили уверение от компанията, че количествата ваксина „Хексацима“ за България са произведени и опаковани. Предстоят логистичните стъпки, за да достигнат до общопрактикуващите лекари. По думите му проблемът е бил производствен, но до края на месеца, най-късно през септември ще са налични необходимите количества за почти цяла година.
По отношение на липсата на инсулини зам.-министърът заяви, че в Министерството постоянно се получават сигнали за това. „Ние играем на котка и мишка. Ежедневно получаваме сигнали за липса на инсулин и тази история не може да продължава повече така. По повод последния сигнал от bTV, който получихме за липсата на „Тресиба“, ще кажа, че миналата седмица „Тресиба“ беше в забранителен списък на СЕСПА за износ. Получи се доставката и тъй като е отговорено на формулата, тази седмица тя вече не е в забранителния списък. В момента медикаментът се задържа по складовете, договарят се сделки за паралелен износ и след като те бъда реализирани, останалото количество ще се появи на българския пазар и следващата седмица „Тресиба“ отново ще се появи в забранителния списък“, каза проф. Гетов.
Той допълни, че МЗ играе ролята на пожарникар по отношение на недостига на лекарства и нещата не могат повече да продължават така.
„Тъй като търговците на едро и производителите поеха ангажимент на работна среща с мен, че тези некоректни практики ще спрат, аз наистина ги приканвам да вземат всички мерки, така че необходимите количества за българските пациенти да бъдат приоритетно реализирани“, допълни зам.-министърът.
Проф. Гетов уточни, че паралелната търговия в рамките на ЕС е легална практика. „Поради разликата на цените, поради разликата в количествата и липса на всеобхватен контрол се стига до тези случаи, при които количествата, пристигнали в България, се реализират на други пазари“, каза той.
Зам.-министърът коментира и мерките, които са предприети от страна на Министерството. „Вече е публикуван проект на промени в закона, в който е променена формулата, съкратени са някои срокове, а други са удължени – за предварително уведомяване за липса или недостиг. Увеличени са глобите. Надявам се в следващите месеци мерките да са факт. Следващата мярка по препоръка на Комисията по здравеопазването в Народното събрание е промяна в Наредба 4 и всички лекарствени продукти по лекарско предписание ще са с електронна рецепта, за да знаем всяко лекарство при кой пациент е отишло и в какво количество“, допълни зам.-министърът на здравеопазването.
Проф. Гетов коментира и ситуацията в многопрофилната болница във Враца след подадената оставка на директора и масовото напускане на медици от детското отделение.
„Министърът не е приел оставката на директора на лечебното заведение. Надяваме се нещата да бъдат стабилизирани. Това е сериозен симптоматичен проблем с лекарите от различни специалности и педиатрите, които не се добре разпределени“. Според него е възможно в детското отделение да работят педиатри от София или Враца.
Коментари по темата
Фармацевтите не могат да оправят единственото нещо, за което са компетентни. Но претенциите им да се правят на лекари и да объркват лекарските права са огромни
Поредната далавера на тези некадърници.
Въпросът е кой е котката...