burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш

Все още много повече грипни вируси се доказват, отколкото COVID и респираторните вируси, но и те намаляват. Коронавирусът е на много ниски нива и грипът доминира над COVID, като е засилен делът на грип тип B. Това каза пред bTV проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ. По думите й случващото се у нас съвпада изцяло с тенденциите, които се наблюдават в Европа.

Тя поясни, че малкото области, в които има завишаване на заболеваемостта от грип, са във Враца, Монтана, Ловеч и Сливен, а заболеваемостта от COVID e в порядъка на около 2 случая на 100 000.

Специалистката припомни, че грипната инфекция не е трудна за разпознаване, а така също и че лечението не представлява трудност, ако заболяването се разпознае навреме. Тя предупреди обаче, че грипът може и да доведе до усложнения, затова е необходима предпазливост и повишено внимание.

„COVID е леко протичащ. Натрупа се имунитет с имунизации, с боледувания. Все още доминиращият омикрон така се промени, че протича по-леко. Над 90% от щамовете са от този подвид, който очаквахме с над 33 мутации. Дойде, настъпи, засегна широко хората и след това ще си отиде. Към момента няма настъпващ подвариант с мутации, който да ни притеснява, и вероятно ще имаме няколкомесечно затишие от COVID-19“, описа актуалната картина проф. Христова.

Директорът на НЦЗПБ се спря и на темата за коклюш като инфекция, която буди притеснения през последните седмици.

„Все още нямаме голям брой заболели спрямо западноевропейските страни, където имат по 5000 случая. При нас са 66, но броят им доста бързо нараства. Миналата година по това време сме имали едва 4 случая“, коментира проф. Христова.

Тя подчерта, че очакванията на специалистите са за продължаващ ръст, който ще надхвърли 100.

„Все още няма точно обяснение, но има няколко фактора, които допринасят за развитието на подобни инфекции след COVID пандемията. Вирусните инфекции потискат имунитета и след 3-4 години пандемия се оказваме с един не достатъчно ефективен имунитет, който допуска болести, които преди това не сме допускали“, коментира специалистката.

Тя допълни, че най-засегнати са децата до 5-6 години и до 18-19, и обясни, че в случаите, когато е направена ваксина, инфекцията протича с продължителна дразнеща кашлица.

„Но при лица с нарушен имунитет се наблюдават и класическите симптоми, свързани с доста тежка кашлица, цианоза на лицето, изпъкване на очите. При хора с незавършена имунизация и слаб имунитет има тежка кашлица, пристъпи и недостиг на въздух. Има и смъртни случаи, но не в България“, каза проф. Христова.

Проф. Христова коментира и бактериалната инфекция в Япония, която се разпространява бързо напоследък.

„Това са инвазивни стрептококи, при които проблемът е отделените токсини в кръвообращението. В повечето случаи причиняват кожни инфекции с гнойни пъпки и стрептококови ангини с много болка. В единични случаи правят системна инфекция, при която има некроза на мускулите. Те са редки инфекции, имахме единични случаи у нас преди много години“, обясни тя. 

Проф. Христова посочи още, че наближава пролетта и трябва да очакваме кърлежовите инфекции, които са актуални за този период от годината. 






СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   XhHE

Още от Новини