burevestnik.bg - Мобилна версия


РЗОК се отчитат за спестените пари през 2016 г.

РЗОК по места ще трябва да се отчетат за спестени средства през отделните месеци на 2016 г. Решение за това е взето на заседание на Надзорния съвет на НЗОК от 4-ти януари. 

Според него директорите на РЗОК ще трябва да представят отчет по месеци за 2016 година за средствата от неизпълнение на месечните стойности, които са оставали за закупуване на допълнителни дейности. Те ще трябва да представят и справка за планираните, разпределените и изпълнените обеми дейности в болничната медицинска дейност по специалности, по отделните клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури, за всяко от лечебните заведения за болнична помощ в района.

В тази връзка примерът, който дава председателят на НС д-р Ваньо Шарков, е в област Видин, където има само две лечебни заведения за болнична помощ. Болницата в Белоградчик не може да изпълни лимита средно с около 20 000 на месец, а в същото време болницата във Видин настоява за 300 000  лв. увеличение на средствата си за 2016 г. „Ако на болницата в Белоградчик са й останали по 20 000 на месец, защо има проблем с разплащането на болницата във Видин“, пита д-р Шарков, като отговорът, който получава е, че РЗОК Видин не е преразпределила бюджета си.

В момента районните каси могат да преразпределят бюджета, с който боравят, като общият остатък от неизразходваната надлимитна дейност се разходва приоритетно за спешна помощ, а след това за планова дейност, обясниха от НЗОК за Zdrave.net.

Припомняме, че за изминалата 2016 г. парите за болниците бяха разпределени средно месечно между 138 и 140 млн. лв. Болнични директори посочиха обаче, че за юли и за август НЗОК е изплатила на лечебните заведения около 120 милиона, като така е формирала между 45 и 50 милиона лева икономия за този период. Очакванията бяха, че те ще се разпределят в края на годината, за да покрият тежестта на последното тримесечие, но това не се случи. За сметка на това в зимните месеци болниците натрупаха надлимитна дейност, която ще остане неразплатена.

Като цяло разпределението на средствата, с които ще боравят лечебните заведения тази година, е основна за заседанието на надзорниците. Според представителя на синдикатите в Надзорния съвет д-р Иван Кокалов това се случва без ясни анализи. Той посочва и че трябва да е ясно как ще бъде разпределен резервът на касата. „Ние трябва да кажем колко имаме резерв, този резерв колко ще отиде за подкрепа на болничната помощ, колко очакваме дефицит в лекарствата, това са основните направления“, посочва той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   f#vW

Още от Новини