Мускулно-скелетните увреждания и психосоциалните рискове са най-честите проблеми, свързани с работните места в Европа. Това са основните изводи, които огласи Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA) в навечерието на Деня на Европа – 9 май. Те са изведени на базата на резултатите, получени в рамките на Европейско проучване на предприятията за нови и нововъзникващи рискове през 2019 г. (ESENER). Стресът от общуването с проблемни личности е силно увреждащ фактор, отчита то.
Три са най-големите вредности на работното място според експертите, осъществили проучването. На първо място сред тях се открояват повтарящите се движения на китките на ръцете или на целите ръце до рамото – такива се регистрират при 65% от работните места в Европа, обхванати от проучването. Продължителното принудително седене на място е втората по честота вредност, която е установена при 61% от обследваните работни места. Нов високорисков момент, който отчитат експертите, е работата с „трудни“ клиенти, пациенти, ученици и т.н. Той заема третото място и е регистриран при 59% от работните места.
Според авторите на проучването все още не са малко фирмите, които не проявяват никаква активност и усилия за постигане на здравословна работна среда. Така например само 29% от ръководителите на компании заявяват, че биха се намесили, за да спрат служителите си да работят прекалено дълго време или за да управляват ефективно психосоциалните рискове. Също така, малките фирми са по-склонни да пренебрегват въпросите за вредностите в работната среда и да не съобщават за тях, обясняват специалистите.
Нова тема в проучването е дигитализацията и въздействието й върху безопасността и здравето на работниците. Тя е включена за първи път в проучването, а екипът, работил по него, е установил, че само за 24% от работните места, използващи цифрова технология, е имало сериозно обсъждане на потенциалното й въздействие върху здравето на работещите.
Сред препоръките, които експертите отправят към работодателите, са предприемането на мерки за съкращаване на часовете, които работещите прекарват в принудителна седяща поза, и въвеждането на гъвкаво работно време.
Коментари по темата