burevestnik.bg - Мобилна версия


Регламентират оказването на първа помощ

Регламентират оказването на първа помощ

Държавата ще финансира обучения по оказване на първа помощ от лица, присъстващи при спешни състояния, в това число сърдечен арест.

Такъв текст залагат с допълнения в Закона за здравето депутати от три парламентарни групи. Предложенията са внесени от д-р Александър Симидчиев от „Демократична България, проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, доц. Джевдет Чакъров от ДПС и доц. Васил Пандов от „Продължаваме промяната“.

С текстовете си депутатите дават определение на понятието „първа помощ“ и регламентират кой има право да оказва такава: „Първа помощ е помощта и началната грижа, която се оказва при остро заболяване или нараняване от свидетел на инцидента или притекъл се на помощ човек. Първа помощ може да се оказва от всеки и във всяка ситуация до осигуряване на медицинска помощ“, се залага в закона.

В него се уточнява още, че първа помощ се оказва преимуществено от човек, който е способен да разпознае, прецени и приоритизира нуждата от първа помощ, да окаже така, използвайки целесъобразни умения, както и да разпознае необходимостта от допълнителна помощ и да потърси такава.

Също така депутатите предлагат текст, според който хората, които оказват първа помощ във връзка с инцидент или рязко влошаване на здравословното състояние, не подлежат на наказание за оказване на медицинска помощ без съответната квалификация.

Причината за включването на този текст е наличие на разпоредба в закона, според която ако някой оказва медицинска помощ или извършва здравна дейност, без да има необходимата професионална квалификация за това, се наказва с глоба.

С предложенията си народните представители дори са описали някои медицинските техники за оказване на първа помощ, сред които техника на Хаймлих, мануално кръвоспиране, кардио-пулмонална ресусцитация.

В мотивите си към предложените допълнения депутатите посочват, че с текстовете се регулира и насърчава оказването на първа помощ и изключва наказуемостта за деяния, осъществени по непредпазливост при оказването ѝ.

Сред целите на промените са осигуряване на условия за внедряване и функциониране на ефективни програми за автоматична дефибрилация и кардио-пулмонална ресусцитация у нас, защита правата на пострадалите и всички, които добронамерено оказват помощ при такива инциденти, както и определяне на минимални изисквания за информираност и обучение на персонал и граждани.

С предложените текстове и мотивите към тях можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   UqM2

Още от Новини