burevestnik.bg - Мобилна версия


Редица промени в Наредбата за предписване на лекарства предлагат от НСОПЛБ

Редица промени в Наредбата за предписване на лекарства предлагат от НСОПЛБ

Редица промени в Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, която МЗ качи за обществено обсъждане към края на август, предлагат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).

Припомняме, в голямата си част промените, предложени от МЗ, бяха свързани с контрола при изписване на медикаменти за онкологични и хематологични заболявания.

Акцентът в становището на НСОПЛБ пък очаквано засяга повече работата на семейните лекари.

Така например, от Сдружението искат промяна в разпоредбата, според която срокът на валидност на специална рецепта е 7 дни от датата на издаването й. Според тяхното предложение той трябва да бъде 30 дни от датата на издаването на рецептата, като мотивът за предложението е удобство за пациентите.

От там искат още да отпадне текстът, според който екземпляр от издадената на пациент рецепта се съхранява до една година при издалия я медик и се предоставя на контролните органи при проверка. Според НСОПЛБ екземплярът на медика трябва да се съхранява до изчерпване на количеството рецепти, получени от РЗИ. „Направеното предложение елиминира едногодишното съхранение и въвежда отчитане при приключване на количеството, което рядко е достатъчно за една година“, отбелязват от там.

Сдружението на общопрактикуващите лекари предлага също така и промяна в сроковете, за които се предписват някои медикаменти. Разпоредба от нормативния акт гласи, че медиците имат право да предписват лекарства за лечение на хронични заболявания в количества за не повече от 100 дни. Според джипитата обаче този срок трябва да се увеличи до 180 дни. „Като пример - при диспансерното наблюдение  на ХОББ или епилепсия броят на диспансерните прегледи, определен от Наредба №8 на МЗ е 2 (два) за календарната година. Когато терапията за такова заболяване е уточнена, т.е. не е променяна в последните месеци и състоянието е добре компенсирано, изписаното лечение може да продължи до следващия диспансерен преглед до 180 дни“, мотивират те предложението си.

С всички предложения за промени на НСОПЛБ можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CuUR

User Avatar 999 21.09.2018 16:06:08

А не може ли лекарствата да се изписват за 365 дни, след което аптеката автоматично да отпуска отново същата рецепта за поне пет години напред?

Още по темата