burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Ананиев:

Решението за трансплантациите у нас е да повишим броя на органните донори

Решението за трансплантациите у нас е да повишим броя на органните донори

"Решението за българските пациенти, нуждаещи се от белодробна трансплантация, е да повишим броя на органните донори в страната, да завършим обучението на български специалисти, особено в сферата на следтрансплантационното наблюдение и да повишим информираността на обществото по отношение на донорството. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на изявлението на депутата от БСП проф. Георги Михайлов, че прехвърлянето на пациенти на други континенти не решава въпроса с нуждаещите се от белодробна трансплантация. „Ситуацията може да бъде подобрена, ако тук се вземат мерки. Какво е вашето отношение като принципал?“, попита проф. Михайлов.

„В България равнището на органно донорство, в това число и на бял дроб, е ниско. Изпращането на орган от трупен донор до друга държава, в която желаем да бъде приет български пациент за трансплантация, може да се приеме като предпоставка, за да може да се проведе белодробна трансплантация на наши граждани. Окончателното решение се взима от отделните държава. Всяка страна прави разграничение между национални и чужди реципиенти като отдава приоритет на своите граждани, което е причина държавите да развиват собствени трансплантационни програми и да разширяват донорската си база. Чуждестранните пациенти могат да получават достъп до системата при строго лимитирани условия и само в случай, че приемащата страна има достатъчен капацитет, за да проведе интервенцията и въз основа на двустранно споразумение“, каза министърът.

„От 2009 до 2018 г. общият брой органни донори е 251, от които 138 са реализираните трупни донори, а 113 са от живи донори. Осъществени са 512 трансплантации. Страната ни полага всички необходими усилия, за да се засили сътрудничеството за обмен на органи и да се присъедини към Евротрансплант като равноправен партньор. Присъединихме се и към ФОЕДУС. По правило членство в партньорска организация за трансплантация не води до повишаването на броя органи и до промоция на донорството. Политиката им е да е достигнато определено ниво за органно донорство и специалисти за посттрансплантационния период“, уточни министър Ананиев.

Той заяви, че МЗ задържа още Националната програма за донорство, защото към екипа за нейното изработване са били добавени и двама представители на пациентски организации с конкретни предложения.

„От моя гледна точка като клиницист, имате две различни задачи. Едната е да направите и невъзможното по-голямата част от 18-те чакащи за белодробна трансплантация да бъдат трансплантирани в рамките на следващата година и половина. Ако това не стане – това ще е огромно петно върху здравеопазването ни. Втората е, че програмата за трансплантация се нуждае от сериозно финансиране и трябва да се намери начин за това до обсъждането на бюджета тази година“, отсече проф. Михайлов. В отговор министърът заяви, че такова финансиране е предвидено.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6N5z

User Avatar Гост 04.10.2019 20:02:59

С две думи Кире, купувайте си мотоциклети и карайте със 160 - да повишим броя на донорите викаш.

Още по темата