За първи път български съд си позволи да оспори медицинско становище с аргумента, че не намира логика в него. Това направи съдия Иглика Жекова от Административен съд-Сливен в мотивите си към решението по делото на отец Евгений Янакиев и съпругата му срещу РЗИ, заради откзаза на здравната инспекция да допусне две от децата им -Николай и Мария до детска градина поради липса на задължителните за възрастта им имунизации. МЗ и РЗИ-Сливен ще обжалват на следваща инстанция решението на Административния съд-Сливен. Министерството на здравеопазването ще извърши и подробен анализ на мотивите на съда и ще обжалва решението в законоустановения срок, след като същото бъде връчено на ведомството по надлежния ред.
Мотивите могат да бъдат прочетени в интернет. Оказва се, че според съда целта на имунопрофилактиката е чрез въвеждане в организма на лекарствен продукт да се създаде активен или пасивен имунитет на определена възрастова група лица, затова нямало логика в становището на РЗИ, че неимунизираните деца поставяли в риск имунизираните. Те били трайно защитени от ваксината. Освен това всяка
интервенция, свързана със здравето, се извършва само със свободно
и съзнателно изразеното съгласие на заинтересованото лице. В случая, тъй като се касае за здравето на малолетното лице, е налице и ясно изразено несъгласие от страна на родителите му.
Административен съдия Иглика Жекова прави и по-скандално заключение. В решение тя е записала, че предпазването от заразни болести и епидемии не може да бъде приоритет пред целта на държавата да създава подходящи условия за отглеждане и изграждане на психологически адаптирани, комуникативни и интелектуално и нравствено пълноценни индивиди. Според съдията с отказа на администрацията да допусне детето Н. Я. да посещава държавна детска градина, то е било поставено в по-неблагоприятно положение от други деца, чийто достъп до градината е гарантиран, въпреки че не са имунизирани поради наличие на медицински противопоказания.
С това си решение съдия Иглика Жекова създава юридически прецедент и признава аргументите на антиваксърите, заради които сме застрашени да влезем в списъка на държавите, които си имат собствено морбили. Докато в САЩ точно заради епидемията от морбили премахнаха изключенията за отказ от ваксинация дори по религиозни причини, на които родителите досега се позоваваха, за да заобиколят изискванията на училищата, у нас съда позволява отказ по всякакви причини. Само защото съдията не намира логика в медицината.
Припомняме, че от началото на тази година
има над 1160 случая на морбили в страната,
докато за същия период на 2018 г. те са били едва 8. „През 2010 г. имаше епидемия от морбили, при която се разболяха 24 000 души. 24 деца умряха. При морбили на 1000 болни един умира. За това заболяване има задължителна и безплатна ваксина. Това, което се случва с морбили, се дължи на факта, че се натрупва неимунно население, защото хората не се ваксинират. Не го правят защото няма кой да ги накара, защото са полудиви субекти, които са извън света или пък защото са много умни и си мислят, че всичко, което го има, се намира в Интернет“, коментира каза преди време доц. Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение в Инфекциозна болница.
Данни на СЗО отпреди месец показват, че случаите на морбили - една от най-заразните болести на планетата, са се увеличили с 300% в целия свят през първите 3 месеца на годината в сравнение със същия период през 2018 г. Наблюдава се последователно увеличаване на случаите на морбили през последните две години.
Европейската комисия и СЗО отправиха апел към социалните мрежи и различните интернет платформи срещу разпространяването на фалшиви новини относно ефекта на ваксините върху организма. Според доклад на Евробарометър почти половината от гражданите на ЕС смятат, че ваксините имат сериозни странични ефекти върху здравето.
„Хората не искат да разберат простия факт, че
ако не се ваксинират, ще се разболяват“,
каза още доц. Мангъров.
За съдия Иглика Жекова обаче това не е проблем. За нея е важно децата да са социализирани и комуникативни.
Решението на Административен съд-Сливен може да видите тук.
Коментари по темата
Гадно