burevestnik.bg - Мобилна версия


Фармакомпании готови да връщат средства за лекарства, ако са неефикасни

Фармакомпании готови да връщат средства за лекарства, ако са неефикасни


Публичните средства, инвестирани в лекарства, да бъдат възстановявани в случай, че терапията с тях се окаже недостатъчно ефективна – готовност за такава крачка изразиха представители на една от водещите фармацевтични компании по време на форум „Мегатендеции в здравеопазването”, посветен на иновациите в сферата.

От бизнеса са изчислили, че между 20% и 40% от разходите в сектора буквално се губят. Ето защо според представители на фармаиндустрията е нужно секторът да се гради на инфраструктура, с която да се измерва стойността, но и резултатът и ефектът от проведеното лечение. В случай, че такива липсват, реимбурсираните средства да се връщат, предложиха от там.

Към 2050 година 1/2 от брутния вътрешен продукт в световен мащаб ще се изразходва за здравеопазване, посочи от своя страна финансовият експерт Омер Шака, подчертавайки, че ключово за сектора ще бъде ефективното им разходване. „По-голямата ефективност обаче не означава намаляване на разходите”, изтъкна той, като допълни, че моделът, който ще залегне в бъдеще, е здравеопазване, основано на стойност. Тук е и ролята на иновациите в здравеопазването, които предоставят възможност за много по-ефективно използване на масивите от информация в сектора, а от там и на по-ефикасно лечение, единодушни бяха участниците във форума.

За пример беше представена платформата Sophia Genetics, която обединява данни от над 270 университетски болници, предимно в САЩ и Европа, свързани с генотипа на пациентите. Основната й цел е да се направи своебразна геномна карта, най-вече на онкологично болни, информацията от която да служи за насоки за бъдещо лечение.

От своя страна началникът на Клиниката по медицинска онкология в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология проф. Галина Куртева, която също коментира иновациите в сектора, посочи, че нуждите конкретно в онкологията са свързани с възможност за актуализиране на документи в реално време, лесно достъпни и визуализиращи се клинични данни, оценката им в реално време, споделяне на данните за всеки онкологично болен, както и бърза система за обучение.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zUM%

Още от Новини