burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Златанов: Има данни, че част от лекарствата се задържат от търговците на едро (Обновена)

Едва 40% от лекарствата по лекарско предписание, които се отпускат на пациента, се верифицират, каза Деян Денев

Д-р Златанов: Има данни, че част от лекарствата се задържат от търговците на едро (Обновена)

Специализираният съвет за контрол над снабдяването с лекарства се събра на първа среща днес. „Събрахме се, за да се уточни комуникацията между отделните звена. Той обаче ще конструиран на следваща среща в детайли. Тогава ще е ясно кои конкретни хора влизат в него, какви са сроковете за изпълнение на приоритетни задачи и какъв ще е правилника му на работа“, каза след срещата зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов.

На срещата в Министерството са присъствали представители на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), Националния съвет по цени и реимбурсиране (НСЦРЛП), Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ), Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства (БАРПТЛ), Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), БГФарма, Българска Асоциация на Търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ) и Българския фармацевтичен съюз (БФС). На срещата са били обсъдени възможностите за оптимизиране прилагането на Закона за здравето и европейското законодателство в областта на лекарствоснадбяването, верификацията на лекарствените продукти, Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък на Република България (СЕСПА), както и причините за недостига на отделни лекарствени продукти у нас. Представителите на здравните власти, на регулатора и на участниците във веригата на лекарствоснадбяването бяха категорични, че всеки конкретен случай на липсващо лекарство трябва да бъде разглеждан самостоятелно, доколкото причините за недостига са от различно естество.

Д-р Златанов съобщи, че Министерството има данни, че част от лекарствата се задържат от търговците на едро и ако те се потвърдят, че ще има със сигурност санкции. „Още преди седмица стартираха масови проверки от ИАЛ, НСЦРЛП и РЗИ по цялата верига на лекарствоснабдяването. Дотук са открити нарушения, но те още не могат да бъдат квалифицирани като систематични, защото това е само една двайсета от проверките, които смятаме да извършим. За момента има информация за десетина липсващи медикамента. Предстои да установим колко от тях липсват както в аптечната мрежа, така и при търговците на едро, може ли да се осигурят чрез внос и може ли да бъдат адекватно заместени от съществуващи в аптечната мрежа лекарства“, каза зам.-министърът.

Той информира още, че в момента се обсъжда и дали формулата, по която се изчисляват от кои лекарства има недостиг, е достатъчно ефективна, дали е необходима промяна и ако се налага такава – как да бъде променена.

„Това, което нашата асоциация ще внесе е на първо място да имаме проактивен компонент, да се намали административната тежест и сроковете за паралелния внос чрез процедури, а не чрез нормативни промени. На второ място – какво следва, когато има установен принудителен недостиг, как стига информацията до лекуващия лекар и до изписващия лекарствата фармацевт и какви са указанията, които държавата им дава. На трето място в нашето предложение е безкомпромисно санкциониране и недопускане на незаконни практики в снабдяването с лекарства“, каза след срещата Боряна Маринкова, изпълнителен директор на БАРПТЛ.

Според нея формулата в електронната система за проследяване на лекарствата (СЕСПА) е коректна и тя е била коригирана след обстоен и много внимателен одит. По думите на Маринкова предстои да бъдат уточнени причините за недостига, за да може да бъде предотвратен в бъдеще.

Директорът на ARPharM Деян Денев разказа, че има ситуации, в които се твърди, че даден лекарствен продукт е отпуснат на пациента, а всъщност не е отпуснат, а е изнесен.

По думите му притежателите на разрешение за употреба по принцип доставяли по-големи количества от заявените като нужди на българските пациенти. „Проследимостта трябва да бъде подобрена, за да се гарантира, че тези лекарствени продукти остават в България, а не се изнасят. Данните показват, че едва 40% от лекарствата по лекарско предписание се верифицират и отпускат“, каза Денев.

Той беше категоричен, че за да имаме качествени данни от верификационната система, които показват реалния брой опаковки, които се отпускат, те трябва да бъдат 100% верифицирани. А за да се гарантира, че няма да има недостиг, тази информация трябва да бъде включена в СЕСПА.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RUb5

Още от Новини