burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Леман Фезова: За мен най-големият учител е самият пациент

Д-р Леман Фезова: За мен най-големият учител е самият пациент

Д-р Леман Фезова е завършила медицина в МУ- Пловдив през 2017 год. Започва работа в началото на 2018 г. като лекар –ординатор в Неврологичното отделение на МБАЛ – Девин. През май същата година започва специализация по нервни болести в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. През 2022 год. След успешно положени изпит придобива специалност по неврология и продължава да работи в МБАЛ - Девин.

 Д-р Фезова, как решихте да станете лекар?

Бях много любознателно дете, винаги исках да уча нови неща и разбира се това даде своя резултат. Аз нямам лекарски пример в семейството, но още от малка повтарях, че ще стана лекар. Благодарение на подкрепата на моето семейство и вярата им в мен, успях да се развия в тази насока.

С какво Ви привлече неврологията?

Още по време на следването, неврологията събуди най – голям интерес в мен, да знам как работи нашият мозък ме заинтригува най- много. Винаги съм искала да работя в отделение, също така да има и доза спешност в работата - да взимам бързи и адекватни решения. Неврологията ми дава този адреналин и удовлетвореност.

Кои са Вашите учители в професията?

Не мога да конкретизирам, защото всички мои учители бяха страхотни и вдъхновяващи. За мен най – големият учител е самият пациент, защото всеки от тях е отделна личност и изисква индивидуален подход дори и в случаите когато страдат от едно и също заболяване. В работата си се старая да вадя поука от всяка случка и да запомням съветите на моите колеги.

С какво ще запомните работата си по време на пандемията?

Всеотдайността на колегите, многобройните дежурства и радостта след всеки излекуван болен.

Разкажете накратко за дейността на отделението – кои са най-често срещаните случаи, как взаимодействате с колегите си от областната болница в Смолян, когато се налага транспортиране на пациент?

Най – честата патология е от страна на периферната нервна система, голям процент се пада и на съдовите заболявания като инсулта. В много добра колаборация сме с колегите от смолянската болница, когато се налага превеждане на болен или прием по спешност. Голяма помощ ни оказаха по време на тежките месеци на COVID инфекцията.

В каква посока ще са развива отделението в бъдеще, какви нови методи бихте искали да се въведат в него?

Най – голямото ми желание е да можем да лекуваме исхемичните инсулти чрез тромболиза, това вече е стандарт на лечение, но все още е трудно изпълнимо в малките общински болници, защото най – често проблемът е липсата на апаратура и медицински кадри.

В личен план кои са заниманията Ви за свободното време?

Звучи като клише, но най – голямо удоволствие ми доставя да чета книга, обичам да готвя и да прекарвам време със семейството.

Коя своя мечта бихте искала да видите сбъдната в недалечно бъдеще?

Надявам се в бъдеще да има по – добро здравеопазване и в малките населени места.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RbdD

Още от Кой сте Вие, докторе