burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Калпачки: Времето е критично важно за лечението на инсулт

Доц. Калпачки: Времето е критично важно за лечението на инсулт

„Времето за реакция при остър миокарден инфаркт и инсулт е критично важно. Всяка минута над 2 млн. нервни клетки умират при инсулт и нямат никакъв шанс да се родят отново“. Това каза секретарят на Българското дружество по инсулт и началник на Клиниката по неврология на УМБАЛ „Св. Анна“ - София доц. Росен Калпачки по време на днешната експертна среща за нуждата от експресна диагностика при остър миокарден инфаркт и инсулт.

По думите му, ако няколко часа не са проблем за един човек с инфаркт, то няколко минути понякога са проблем за човек с инсулт. „В България инсулт се случва на всеки 10 минути. През 2023 г. са получили над 45 000 инсулти. Това са данни от НЗОК за хоспитализираните болни, не говорим за починалите с инсулт и тези, които въобще не са били диагностицирани. От тях над 5500 са починали още в болницата. Това прави по 1 на час и половина починал с инсулт в България“, каза той.

Доц. Калпачки беше категоричен, че разпознаването на инсулта е частта, в която се губи най-много време. „Трите основни белега за инсулт – внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост в едната или другата ръка и внезапна промяна на говора. Основните проблеми на инсулта са, че той не боли и симптомите не се усещат от пациентите. В резултат – само двама от десет души се обаждат на линейка в началото на симптомите. Останалите осем избират да изчакат. Все повече млади хора стават жертва на това изчакване“, каза той.

70 са неврологичните звена в София и областта, които имат договори със Здравната каса и охотно приемат инсулти, каза доц. Калпачки. Той обаче заяви, че инсулт трябва да се кара само в реанимация, а реанимационните легла в София са значително по-малко. „Ние сме относително известен център за лечение на инсулти за ЦСМП и при нас започнаха да карат приоритетно хора с инсулт. Нашата статистика показва, че един от 10 идва до първи час от началото на симптомите. Следващите двама идват до час и половина, още двама до два часа и след два часа идват останалите. Това са хората, които идват в рамките на терапевтичния прозорец. Тези, които идват на другата сутрин или след три дни чакане „да му мине“ въобще не са в тази група, а те са около 3/4 от пациентите“, каза доц. Калпачки.

По данни на Европейската комисия 4 пъти повече хора умират у нас от инсулт в сравнение с ЕС. 80 на 100 000 е смъртността в Европа средно (като в това число са включени и данните от България), а у нас – 320 души на 100 000. „Дали е случайно, но в България се правят точно 4 пъти по-малко тромболизи от средните за ЕС“, добави още доц. Калпачки.

През 2023 г. 133 болници са декларирали, че лекуват инсулти, като от тях 49 са посочили, че са направили поне една тромболиза в годината. „Изглежда, че не е малко. Само че едва 3% от получилите инсулт в страната ни се лекуват чрез тромболиза. Това е нашият рекорд за страната“, каза още доц. Росен Калпачки.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   f43z

User Avatar Дидо 28.06.2024 14:16:54

Замесена ли е НЗОК статистиката е неточна Лекува се според пътеката Както със стендирането на "инфарктите"

User Avatar аз 28.06.2024 09:24:54

Кажете какво е възнаграждението на младите лекари, извършващи тромболиза. Мизерно. Затова ги няма.

User Avatar dido 28.06.2024 14:18:25

А имаше идея тромболизата да се прави в дома на болния или в линейката. От фелдшер.

Още от Новини