burevestnik.bg - Мобилна версия


Екип от МУ - Пловдив бе отличен за разработка в областта на виртуалната микроскопия

Иновативният дигитален подход ще улесни обучението на студенти по цитология, хистология и ембриология

Екип от МУ - Пловдив бе отличен за разработка в областта на виртуалната микроскопия

Кристален приз и грамота за най-добър доклад и почетна грамота спечели екип от Катедрата по анатомия, хистология и ембриология в състав: доц. д-р Стоян Новаков, дм, проф. д-р Пепа Атанасова, дм, проф. д-р Ивета Коева, дм, доц. д-р Надя Пенкова, дм, доц. д-р Ферихан Попова, дм и д-р Здравка Харизанова, дм, съобщиха от висшето училище.

Учените от МУ-Пловдив взеха участие в Национална научно-практическа конференция „Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. На форума бяха представени 143 доклада на преподаватели от 43 университета от страната и чужбина.

Докладът на тема „Дигитални снимки на хистологични микроскопски препарати внедрени във виртуална платформа за нуждите на медицинското образование“ бе изнесен от доц. д-р Ферихан Попова, дм и д-р Здравка Харизанова, дм. Те представиха метод за дигитално трансформиране на микроскопски препарати чрез сканирането им и внедряването на виртуалната микроскопия (VM) в обучението на студентите по цитология, хистология и ембриология, разработен по международен проект по програма „Еразъм+“.

Виртуалната микроскопия представлява модерен инструмент с повишено качество и предимства в обучението по хистология, която дава възможност за увеличаване на изображението, визуализиране на детайли от изучаваната тъкан, както и за обучение и проверка на придобитите знания чрез тестови въпроси. Проектът е първият подобен в България и цели да допринесе за внедряването на виртуалната микроскопия и дигитализирането на обучението по цитология, хистология и ембриология.

Националната конференция се провежда с цел обмен на знания и опит между университетите в страната в областта на дигиталната трансформация на образованието и по-конкретно – при използването на иновационни педагогически информационни и комуникационни технологии за адаптиране на образователната система към потребностите на дигиталното поколение.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Tvdh

Още от Новини