burevestnik.bg - Мобилна версия


Екип от учени „редактира“ дефектни гени в ембрион

Екип от учени „редактира“ дефектни гени в ембрион

Истински пробив в медицината постигна международен екип от учени, съобщава списание „Nature”. Чрез технология, позволяваща „корекция“ на човешки гени, те са премахнали дефектни гени от ДНК на човешки ембриони, които биха причинили тежки сърдечносъдови заболявания.  

В конкретния случай екипът изследователи е работил над мутация в ген, наречен MYBPC3. Подобни изменения предизвикват удебеляване на сърдечния мускул - състояние, известно като хипертрофична кардиомиопатия, сочено и за водеща причина за внезапна смърт при млади спортисти.

Мутацията е доминираща, което означава, че детето трябва да наследи само едно копие на мутиралия ген, за да изпита последиците от него.

Учените на практика са усъвършенствали т. нар. CRISPR технология, прилагана за генно „редактиране“. Техни колеги в Китай съобщиха, че вече използват метода, за да променят свързани с болести гени в човешките ембриони. В Швеция и Великобритания технологията се използва за изследване на ранните стадии на развитие на човешкия ембрион, отбелязва изданието. 

Настоящото изследване цели да внесе яснота по въпроси, касаещи репродуктивната биология, както и да изясни някои от причините за преждевременните аборти.
Ембрионите, които са били обект на проучването, няма да бъдат имплантирани на жени, защото проучването все още е на прекалено ранен етап, посочва още „Nature”.

Успехът на учените обаче повдига някои етични въпроси, касаещи генното инженерство и по-конкретно създаване на бебета „по поръчка“ с определени характеристики, както и опасенията, че някои учени могат да започнат да я прилагат още преди още тя да бъде напълно изпитана.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cKTP

Още от Новини