burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр. 14 на вестник „Форум Медикус“

Излезе от печат бр. 14 на вестник „Форум Медикус“. В търсене на добрата новина изданието извежда на преден план репортаж за празника на научноизследователската и преподавателската дейност в Медицинския университет в София, организиран в навечерието на Световния ден на здравето. „Тържество на академичния дух“ е заглавието, защото представителите на висшето училище по медицина определят празника като част от серия събития, с които се отбелязва вековен юбилей от създаването на първия у нас Медицински факултет в далечната 1917 г. В репортажа с текст и снимки са представени носителите на наградите на университета и на факултета – учени с международен престиж, преподаватели, подготвили поколения български медици, изследователи, лечители, докторанти, студенти.

„За цената на медицинския труд“ – това е другият акцент в бр.14 на „Форум Медикус“, който подробно отразява организираната дискусия по темата, инициирана от БЛС и медицинската федерация към КТ „Подкрепа“. Неслучайно подзаглавието гласи, че „лекарите изчисляват, но пък бюджетът решава“, защото това е и един от изводите от дискусията. Специализираното издание откроява аспекти от изразените мнения и становища, напомня, че „спор за цената на труда в медицината съществува от древни времена, а и до днес нито една страна не е намерила точната формула“, обобщава както изводи от основните лекции, така и изразени мисли и коментари от представители на съсловната организация, от синдикалисти, избрани депутати, експерти. Може би е важно да се изтъкне изразеното от председателя на БЛС убеждение, че „трябва да се бръкне в дълбоката рана“, за да се постигне някакво движение към по-справедливо, по-заслужено, по-прецизно изчисляване на трудно измеримия, зависещ от много фактори труд на медицинските специалисти.

В организационен аспект внимание заслужава и публикуваното в бр. 14: становище на паразитолог за несъвършенства в предложените изменения в Наредба 15 на МЗ за здравните изисквания към работещите в обслужващи звена, хранителни обекти, детски ясли и т.н. – специалистът смята, че са необходими повече и по-регулярни изследвания /включително паразитологични/ на всички, от които зависи здравето на потребителите и на децата. В изданието са огласени и особености на новите правила на Европейския съюз по отношение безопасността на медицинските изделия. Коментирана е и безопасността на козметичните продукти, която е била тема на специален семинар, организиран от Българската асоциация за лекарствена информация.

В пропедевтичен план заслужават внимание два коментара за предстоящи сериозни обучителни събития в сферата на диабета – проф. Цв. Танкова и проф. В. Йотова не само информират какви водещи чуждестранни специалисти ще четат лекции и ще участват в събитията, но и обобщават защо е въпрос на чест този тип обучителни инициативи да имат за домакин България и представители на българската ендокринологична школа.

В бр. 14 на „Форум Медикус“ се обсъжда и едно съобщение от изминалата седмица – как страната ни е „осъдена“ заради замърсения с фини прахови частици въздух, като се изтъква, че „последиците за здравето на българите са трудно измерими“. В този ред на мисли звучи актуално и коментар от сп. „Лансет“ със заглавие въпрос „Какво изобщо е направила Европа за здравето?“. Отговорът, разбира се, не е само отрицателен, защото са откроени сферите на напредък, но и сферите, изискващи повече усилия за опазването на общественото и на личното здраве на всеки европеец.

Бр. 14 на „Форум Медикус“ съдържа още позицията на СЗО за изведената като приоритет тема за депресията, информация за нов метод при периферна съдова болест, прилаган в Националната кардиологична болница, съобщения за предстоящи научни събития, за свободни работни места, за медицински книги и др.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zC%t

Още от Новини