burevestnik.bg - Мобилна версия


Москов подаде сигнал до прокуратурата заради НЗОК

20 млн. лева са изплатени неправомерно от НЗОК за последните два месеца на миналата година, а кой чиновник е точно виновен, надявам се ще разбере прокуратурата, заяви бившият здравен министър Петър Москов на извънреден брифинг днес. Той информира, че сигналът е подаден от негово име и от името на д-р Ваньо Шарков и в него подробно е описано как точно това се е случило. Брифингът беше отговор на позицията на НЗОК, с която се отричат твърденията за неправомерни плащания.

„В нощта на президентските избори беше опънат политически чадър, който доведе до ограбване на средствата от НЗОК. Чадърът го опъна лично г-жа Корнелия Нинова, когато каза, че първата задача на БСП ще бъде да премахне контролните механизми на касата, основният от които е т.нар. пръстов идентфикатор“, каза Петър Москов.

Той подробно обясни как работи контролната система на касата. „Пациентът се регистрира чрез уникалния идентификационен код, генериран от пръстовия отпечатък, а регистрацията се сравнява с ежедневните отчети на болниците. При съвпадение се получава автоматично потвърждение и се преминава към плащане. При липса на съвпадение се прави проверка и едва тогава се отказва плащане, ако има нарушение. Ако се докаже, че липсата на регистрация е по медицински причини или отказ на пациента, то тези записи не подлежат на отхвърляне. При технически проблем всички записи за проблемния период се обработват централно от НЗОК“, обясни Москов.

По думите му през ноември 2016 г. заявките на болниците са 140 млн. лева за извършена дейност. От тях 11,5 млн. лева са без потвърждение от пациента. За декември 2016 г. заявките са за 136 млн. лева, а сумите за дейност без потвърждение от пациента – 8,8 млн. лева. „Така за два месеца неправомерно изплатените пари са 20,3 млн. лева. Неналичието на пациента е свързано, по собствените нормативни уредби на касата, с неплащане на болницата“, каза Москов.

От 272 болници в отчетите на касата, за 12 от тях неналичието на пациент, който е потвърдил присъствието си с пръстовия идентификатор е над 30% от пациентите за тези два месеца. За 30 от тези болници е над 10%, за всички останали 240 болници несъвпадението е между 1 и 3%. „Там, където са между 1 и 3%, са най-големите болници, в които знаем, че фалшива фактология няма. Т.е. системата работи, просто на едни места се прилага, а на други – не“, категоричен беше Петър Москов.

Той допълни, че за първи път сигнал за несъответствие на подадените данни от болниците за извършена дейност и потвърждение на пациента, е бил получен в края на декември 2016 г., тъй като тогава са получени отчетите за ноември. Вследствие на това председателят на надзора д-р Шарков е разпоредил незабавен анализ, който обаче не е готов и до момента. Когато това се потвърдило и за декември месец, реакцията на новото правителство била смяна на 2/3 от членовете на Надзорния съвет, уволнение на подуправителя на касата, уволнение на IT-директора на каса и на директора на „Медицински одит“, твърди Москов.

„Касата винаги е била източвана и винаги е имало политическа протекция. През последните две години направихме така, че политическият натиск да бъде върху ефективността на събирането на парите и ефективното им изразходване за здравноосигурителни цели, а не за търговските схеми“, каза още Москов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CUvN

Още от Новини