burevestnik.bg - Мобилна версия


От печата: Обновяват ЦСМП-Враца, бюджет, лекарство за Алцхаймер

От печата: Обновяват ЦСМП-Враца, бюджет, лекарство за Алцхаймер

След София-град и София-област МЗ откри процедурата по избор на изпълнител на строително-монтажните работи и за спешните центрове във Врачанско за общо 1,84 млн. лв., съобщава „Телеграф“. „В Центъра за спешна помощ във Враца ще бъде направено преустройство на съществуващата база с усвояване на допълнителни площи от съществуващи сгради. Същите дейности по реконструкция и обновяване предстоят в сградите на филиалите за спешна медицинска помощ в градовете Мездра и Бяла Слатина. Във филиала за спешна помощ в Козлодуй ще бъде извършено преустройство на съществуващата база с промяна на функционалността на обектите и помещенията в тях. Общата стойност на модернизирането е 898 491 лв. Предвижда се строителство на нови сгради на филиалите за спешна помощ в градовете Роман, Оряхово и Криводол на обща стойност 932 438 лв. Максималният срок за изпълнение на дейностите е 8 месеца. В рамките на проекта за модернизация на спешната помощ е предвидено и купуването на 12 линейки, три от които вече са доставени в ЦСМП – Враца“, уточнява изданието.

Бюджетът на НЗОК за 2020 г., който Надзорния съвет на Касата гласува вчера, е тема на почти всички днешни издания. „Сега“ се спира на медицинските изделия и помощните средства на хората с увреждания, които Здравната каса ще плаща от 1 януари. „Изделията за хора с увреждания се осигуряват от Агенцията за социално подпомагане, като хората ги получават с решение на специализирани лекарски комисии. Заради съмненията за злоупотреби отдавна се твърди, че дейността трябва да премине към здравната каса, тъй като АСП няма медицински компетенции. Затова още преди година в закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. беше въведена и промяна, според която НЗОК да поеме изделията от 2020 г., а самите средства да са от държавния бюджет, а не от здравни вноски. Идеята беше МЗ да изработи механизма за отпускане, плащане, оценка на качеството и контрол. Година по-късно касата още не е готова за промяната и иска отсрочка до 30 юни. През лятото от НЗОК поискаха повече време - до края на 2020 г., но не го получиха. "От гледна точка на пациентите няма да има никакво напрежение", обеща Начева. За изделията за хора с увреждания в бюджета на НЗОК за догодина са предвидени 38 млн. лв. В бюджета на АСП по това перо за тази година обаче имаше 46 млн. лв. и не е ясно на какво се дължи намалението на средствата. Против промяната от самото начало са работодателите, които припомнят, че предметът на дейност на НЗОК е осигуряване, а не социално подпомагане“, пише медията.

„Дума“ информира, че американска компания за лекарства твърди, че е създала първата терапия, която може да забави болестта на Алцхаймер, и сега е готова да го въведе на пазара. „В момента няма лекарства, които могат да направят това - съществуващите помагат само за забавяне на симптомите, съобщи АФП. Компанията "Биоген" твърди, че скоро ще потърси регулаторно одобрение в САЩ за "новаторското" лекарство, наречено адуканумаб. Фирмата планира да подаде документите в началото на 2020 г. и да има презентации в Европа. Съобщението е донякъде изненадващо, защото компанията бе преустановила работата си върху лекарството през март 2019 г. след разочароващи резултати от изпитанията. Но компанията заяви скоро, че нов анализ показва, че по-високите дози адуканумаб могат да осигурят значителна полза за пациенти с ранен Алцхаймер, забавяйки клиничния им спад, така че да запазят повече от паметта си и всекидневните си жизнени умения“, пише всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @9TX

Още от Новини