burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Атанас Мангъров:

Процентът на неимунизираните срещу морбили деца у нас е висок

Честотата на смъртността при морбили обикновено е около 1:1000, но в Румъния в момента тя е 1:200, тъй като вероятно става дума или за по-вирулентен щам, или са засегнати хора, които нямат адекватен достъп до медицинска помощ. Това каза пред Нова телевизия началникът на детската клиника в столичната Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров.

„Самият вирус може в острата фаза да засегне както мозъка, така и белия дроб и сам по себе си да предизвика смъртоносно заболяване. Другата особеност на този вирус е, че той потиска имунната система и кара този, който е преболедувал, да се разболява от други вторични бактериални инфекции. Т.е. другото, от което се умира, това са вторичните бактериални инфекции, които са най-вече на белия дроб. Освен това при част от случаите, около едно на няколко хиляди, се получава – само че това е усложнение, което настъпва след около 10 и повече години – получава се това, което се нарича подостър склерозиращ паненцефалит. Това е едно много неприятно заболяване на мозъка, което завършва летално”, обясни доц. Мангъров.

Той бе категоричен, че всички, които се разболяват, просто не са ваксинирани. „По официални данни 92% от населението са ваксинирани. Реално са много по-малко. Когато беше епидемията през 2009-2010 г. официално ваксиналното покритие беше по-високо. Въпреки това 24 000 души се разболяха”, коментира лекарят и отбеляза: „В момента ние сме като студенти, които са скъсани на един изпит през 2009-2010 г. През тези 7-8 години, които изминаха, се направиха много неща, за да се покрие, и в момента сме отново пред изпит. И на този изпит ще се види какво всъщност сме направили.”

В обичайния случай морбили протича по-тежко при възрастните и по-леко при децата. Симптомите са температура, кашлица, течащ нос, сълзящи очи и обрив, като обривът започва зад ушите и се разпространява надолу по тялото. Когато изчезне обривът, на негово място остават хиперпигментации – тъмни петънца, за около месец. „Цялата история приключва за около седмица – десетина дни в лекия вариант”, каза доц. Мангъров, като уточни, че заболяването е силно заразно и контаминацията достига до 100%. „Достатъчно е няколко минути да сте в помещение с болен, и ако не сте карали морбили или не сте ваксиниран, със сигурност ще се разболеете”, увери той.

По думите му, процентът на неимунизираните деца е висок, а за момента случаите на морбили са предимно сред ромските махали. „Лошото е, че са няколко – не са само в Столипиново в Пловдив, а има и в околните села. Можем да очакваме раздвижване”, коментира лекарят и посочи, че втората много уязвима група е тази на децата на високоинтелигентните майки, които са против имунизациите.

„В случая нека да бъдем разумни и все пак да имаме вяра в лекарите”, призова доц. Мангъров.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @EZ3

Още от Новини