burevestnik.bg - Мобилна версия


Самостоятелност на НЗОК и повече средства за здравеопазване иска БЛС от бъдещата власт

Системата работи грешно, смята зам.-председателят на съсловната организация д-р Галинка Павлова

Отделяне на бюджета на НЗОК от консолидирания държавен бюджет и гарантиране на самостоятелността и неприкосновеността на фонда, увеличаване на процента от БВП, заделян за здравеопазване, повишаване на събираемостта на здравните вноски, остойностяване на медицинския труд – тези дългогодишни искания на Българския лекарски съюз бяха посочени за пореден път пред представителите на основните политически сили в навечерието на предсрочните парламентарни избори. Очакванията на съсловието бяха набелязани от зам.-председателя на съсловната организация д-р Галинка Павлова по време на форум „Отговорно за здравето: важни политики, ключови предизвикателства, възможни решения“.

Тя изтъкна, че въпреки радикалните промени в сектора за последните 20 години редица въпроси все още очакват своето решение. Сред тях са въпроси като тези дали нормативната база се спазва в цялата си тежест, включително и от институциите, достатъчни ли са финансовите ресурси в системата, за да осигуряват навременна и качествена медицинска помощ, какви са причините за разрушаване на доверието в здравноосигурителния модел, преодоляване на кадровия дефицит. "С отговорите на тези въпроси са свързани и очакванията на Българския лекарски съюз“, посочи д-р Павлова. Тя отбеляза още, че трите основни показателя за нормалното функциониране на системата, а именно – финансов и кадрови ресурс, както и нормативната база, са в тотален дисбаланс. Ето защо БЛС иска от бъдещите управляващи спешни мерки, свързани с промени в Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения, Закона за съсловните организации, както и множество наредби на Министерство на здравеопазването.

Най-важният приоритет според съсловната организация е осигуряване на независимост на НЗОК чрез отделянето на бюджета й от общия бюджет.

Според нея е крайно време държавата да не мисли за здравеопазването само като разходи, а трябва да гледа на тях като инвестиции за бъдещ икономически растеж. „За пореден път ще работим в условия на заложен финансов дефицит, който всяка година се мултиплицира и е една от основните причини за дълговете на лечебните заведения и ниските възнаграждения в системата“, заяви д-р Павлова. Тя беше категорична, че цялото общество очаква увеличаване на публичните средства за здравеопазване, които да доведат и до намаляване на доплащането от страна на пациентите. „Системата работи грешно – поръчва се количество, когато се работи по договор с НЗОК, и затова се отчита количество, а не качество“, отбеляза зам.-председателят на БЛС.

Сред другите искания на съсловната организация са по-добри възможности за специализация на младите лекари, въвеждане на иновативните методи за лечение в повечето лечебни заведения, ясно дефиниране на основния и допълнителен пакет медицински дейности и достойно заплащане на медицинския труд.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   w$y3

Още от Новини